SANATTANSİNEMA

10. Antakya Uluslararası Film Festivali Başladı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Antakya Belediyesi ev sahipliğinde, Ansam Kültür Derneği ve Fotofilm tarafından düzenlenen “10. Antakya Uluslararası Film Festivali” başladı.  

Törende konuşan Ansam Kültür Derneği Başkanı ve Festival Başkanı Mehmet Oflazoğlu, festivalin 10’ncusunun düzenlenmesinden dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Hatay’a yakışır bir festival yapmak istediklerini ifade eden Oflazoğlu, festivalin her yıl daha güzel geçtiğini belirtti.

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz da festivalin dünyadaki 23 medeniyetin 13’üne ev sahipliği yapan Antakya’da düzenlenmesinden memnuniyet duyduğunu kaydetti. Yılmaz, sanata ve sanatçıya her zaman önem verdiklerini ve her türlü desteği sağlamaya devam edeceklerini kaydetti.

10. Antakya Uluslararası Film Festivali Ödülleri

Yeşilçam emekçilerinden Bahar Öztan’a emek ve onur ödülü takdim edildi.
Yeşilçam emekçilerinden sinema yazarı Atilla Dorsay’a emek ve onur ödülü takdim edildi.
Yeşilçam emekçisi kurgu yönetmeni Necdet Tok’da “Yeşilçam Emek Ödülü”ne layık görüldü.
Yeşilçam emekçisi kurgu yönetmeni Mevlüt Koçak “Yaşam Boyu Onur Ödülü takdim edildi.

10 yıl sebebiyle Festival 10 Yeşilçam emekçisine yaşam boyu onur ve emek ödülü verildi. Onur ödülü almak için gelemeyen sanatçılarımız, Ediz Hun, Natali Yeres, İdris Üstün(Şafak Film), Feza Çaldıran, Macit Koper ve Andreas  Sinanos, Ödülleri kendilerine teslim edilmek üzere muhafaza edildi.    

Bu yıl 45 ülkeden katılımın olduğu festival kapsamında 85 filmin vatandaşların gösterimine sunulacağı ayrıca belgesel, uzun ve kısa metrajlı film yarışmaları düzenleneceği bildirdi.

10. Antakya Uluslararası Film Festivali 20 Ekim’e kadar sürecek.

 Ödül ve kapanış gecesi 20 Ekim Perşembe akşamı gerçekleşecek.

10. Antakya Uluslararası Film Festivali Başladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu