SANATTANSİNEMA

44. İFSAK Ulusal Kısa Film Ve Belgesel Yarışması Başvuruları

İFSAK Ulusal Kısa Film Ve Belgesel Yarışması, çarpıcı öykülerin, görsel belgelerin, deneysel anlatımların, amatör yaklaşımın yaratım ortamı olan kısa metraj filmleri ve belgeselleri desteklemeyi, bunların daha fazla görünür olmasını amaçlıyor.

44. İFSAK Ulusal Kısa Film Ve Belgesel Yarışması‘nda her kategoride en iyi üç film belirlenecek. Jüri özel ödülü ya da mansiyon verilmesi jürinin inisiyatifinde olacak. Ödül alan yönetmenlere birer “İFSAK BAŞARI PLAKETİ” verilecek.

Ön jüri, Bahar KILIÇ (Akademisyen, Yönetmen), Deniz TORTUM (Yönetmen, senaryo yazarı, multimedya sanatçısı), Gönül GÖZEN (İFSAK Sinema Birimi üyesi) gibi isimlerden oluşuyor.

Son başvuru tarihi 15 Aralık 2023 olan yarışmada ön elemeyi geçen filmler, 11-17 Mart 2024 tarihlerinde düzenlenecek olan İFSAK 30. Kısa Film Festivali’nde izleyici ile buluşacak.

Katılım koşulları ve detaylar için:
https://www.ifsak.org.tr/44-ifsak-ulusal-kisa-film-ve-belgesel-yarismasi/

Başvuru formuna bağlantıdan ulaşabilirsiniz.:
Online Başvuru için tıklayınız

İFSAK Ulusal Kısa Film Ve Belgesel Yarışması Tarihçesi

Ülkemizde 20 Ocak 1963’te, “Robert Kolej Sinema Kulübü” kurulmuş ve amatör sinemada bir hareketlilik baş göstermişti. 1967-1970 yılları arasında dört kez yapılan “Hisar Kısa Film Yarışması” bu alana olan ilgiyi arttırmıştı. Ne yazık ki bu girişim fazla soluklu olmamış ve kesintiye uğramıştı. Böyle bir ortamda “İFSAK Sinema Birimi” kolları sıvadı ve çalışmaya başladı. İFSAK çatısı altındaki ilk kısa film yarışmasının düzenlenmesine 24 Haziran 1977’te karar verildi ve yarışmanın son katılım tarihi 15 Eylül 1978 olarak belirlendi.

İFSAK Ulusal Kısa Film ve Belgesel Yarışması, başladığı günden bugüne ulusal düzeyde düzenlenmekte ve ülkemizdeki birçok kısa film etkinliğine örnek oluşturmaktadır. İFSAK yarışması çoğu dünya çapında önemli yapıtlar vermiş değerli sinemacılarımızın ilk çalışmalarına gösterim olanağı sunmuş, o yıllardan bugüne arşivlenen filmler sayesinde ülkemizin en kapsamlı kısa film arşivinin oluşmasına katkı sağlamıştır.

Doğada Adalet Yokken, İnsan Neden Adalet İster? – Mustafa Günen yazdı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu