SANATTANSİNEMA

68 Kuşağını Buluşturan Belgesel

Dilşat Zülkadiroğlu’nun hazırladığı, 68 hareketinin anlatıldığı “Güneşin Çocukları” belgeselinin gösterimi Kadıköy Cadde Bostan Kültür Merkezi’nde yapıldı. Belgesel gösterimine Deniz Gezmiş’in ailesi ve Deniz Gezmiş Vakıf yönetimi başta olmak üzere, o dönemin tanıkları olan birçok kişi de katıldı.

Belgesel, 1968-1970 dönemi Türkiye devrimci hareketine ışık tutuyor. 68 hareketinin içinde bulunmuş hemen hepsi Deniz Gezmiş‘in arkadaşı olan gençlik liderleri o günleri bu belgeselde anlattı. 68 hareketinin nasıl çıktığının, nasıl örgütlendiğinin, ne gibi eylemler yaptıklarının, dünyada süren 68 hareketi ile Türkiye’de ki 68 hareketinin benzerlikleri ve farklılıklarının detaylı anlatıldığı belgeselde gençlik hareketinin zaman içindeki evrimi, birleşmeleri veya ayrışmalarına da değiniliyor.

Belgeselde tanıklar, 1968-1970 arasındaki gençlik hareketlerini İstanbul özelinde, 1968 üniversite işgallerinden Samsun-Ankara Yürüyüşüne, Komer protestosundan Kanlı Pazara, 1969 Haziranı sokak çatışmalarından 15-16 Haziran 1970 Büyük İşçi Direnişine kadar bütün olayları anlatırken, özel hayatlarından ve duygularından da söz ediyorlar.

Tanıklıklarıyla 50. Yıl dönümünde 68 hareketini anlatan isimler şunlar:
Bedriye Gürkan, Berin Uyar, Bozkurt Nuhoğlu, Cavit Kavak, Ergin Konuksever, Eyüp Yıldırım, Ferit İlsever, Gökalp Eren, İnci Beşpınar, Işıtan Gündüz, Kazım Kolcuoğlu, Mehdi Beşpınar, Mehmet Atay, Mustafa İlker Gürkan, Mustafa Karşılayan, Mustafa Lütfü Kıyıcı, Mustafa Zülkadiroğlu, Namık Kemal Boya, Saim Kurul, Sarp Kuray, Şermin Çetiner, Şükran Soner, Şükrü Ceyhan, Yücel Gürsel, Zihni Çetiner.

6. Filo’nun Kovulma Eylemi

Bu belgesel de tarihi bir çarpıtmanın da gerçek yüzü de gösteriliyor. Beyazıt Kulesine Türkiye’de 68 Kuşağının ölen ilk ismi Vedat Demircioğlu‘nun kırmızı bir resmi asılır. Bu resim basında kırmızı bayrak asıldı diye haber yapılır. Komünistler kırmızı bayrak çekti yalanı ile 6.Filoya karşı eylem yapan gençler böylesi bir yalanla hedef haline getirilmeye çalışılır.

Samsun’dan Ankara’ya Tam Bağımsız Türkiye İçin Mustafa Kemal Yürüyüşü 

Haber- Video- Fotoğraf: Nasuh Bektaş

Başa dön tuşu