KÖŞE YAZILARIMelike Birgölge

Sanat ve sevgi her şeyden üstün! – Melike Birgölge yazdı…

2015 yılında kaybettiğimiz tiyatro eleştirmeni Üstün Akmen’i anmak üzere onu sevenleri bir araya getiren eşi Şaylan Akbaşoğlu Akmen’in verdiği geleneksel davette başrolde sanat vardı.

Tiyatro eleştirileriyle sanat camiasının sevilen isimlerinden Üstün Akmen’i anmak üzere, Şaylan Akbaşoğlu Akmen’in, evinde verdiği bahçe davetinde sanat camiası bir araya geldi.

Geceye; Şenay Gürler, Ayşe Lebriz Berkam, Dilek Türker, Ayşen İnci, Anta Toros, Gülçin Üstüntaş, Kaan Erkam, Şenay Tanrıvermiş, Füsun Balkaya, Pınar Ender Çekirge, Nüket Akkaya, Müge Mertsoy, Adil Akbaşoğlu, Aysan Sümercan, Nedret Avşar, Muzaffer Akyol, Heyecan Veziroğlu, İsak Behar, Nasuh Bektaş, Emrah Dağdeviren, Fulya Dağdeviren, Asur Dağdeviren, Asur Dağdeviren, Bahar Bellisan katıldı.

Sanatın konuşulduğu ortamda şarkılar da söylendi. Adil Akbaşoğlu solistliğinde; klavyede Yağmur Kerestecioğlu, kemanda Onur Keskin şahane bir müzik ziyafeti yaşattılar.

Şarkılara hep bir ağızdan eşlik edilen gecede, Nedret Avşar sürpriz yaparak ‘Kırmızı Gülün Alı Var’ türküsünü seslendirdi. Güzel sesiyle ve yorumuyla alkış aldı. Gecenin asıl sürprizi, değerli oyuncu Dilek Türker’in bir şarkıda ahenkle dans etmesi oldu. Bu mini performansıyla geceye yıldız tozları serpti desem yeridir.

Davetin başında, ev sahibi Şaylan Akbaşoğlu Akmen, ‘Üstün Akmen’in gidişinden sonra emeklerini veren, bana çok sıcak ve yakın davranan sanatçı dostlarla beraber olalım diyerek tertipledim bu geceyi. Eksik olmayın, geldiniz. Mazeretleri olanlar vardı, gelemediler. Gözler aradı hepsini. Gece güzel ve duygu yüklü geçecek. Katılanlar evlerine Üstün’süz geçen gecenin hüznünü, gecenin güzel geçmesinden dolayı da keyfini götürecekler.’ cümleleriyle güzel dakikaların, saatlerin açılışını yaptı.

Füsün Akmen Balkaya ise ‘Üstün Beyi eleştirmen kimliğinin önünde olan insan olarak sevmek çoğunluğun ortak düşüncesi olarak daima öne çıkmıştır. Üstün Akmen’i, Şaylan Hanım’dan bile daha fazla sevdiğimi itiraf edebilirim. Düşüncelerini nazik kalemiyle aktarırken sıcak ve anlamlı katkıları eleştiri dünyamızda daima hatırlanacaktır.’ diyerek Üstün Akmen’i andı.

Ve biliyorum ki, Üstün Bey de bizimleydi.

Rengarenk ışıkların bahçeyi, ortamı aydınlattığı, bir arada olduğumuz bu güzel insanların da sanat meşalesini yaktığı gecedeki şahane anları ve anıları Nasuh Bektaş, çektiği fotoğraflarla ölümsüzleştirdi. Davetten ayrılırken bir kez daha anladık ki, sanat ve sevgi her şeyden üstün!

Melike Birgölge

Melike Birgölge, Şaylan Akbaşoğlu Akmen; Gülçin Üstüntaş, Şenay Tanrıvermiş, Ayşe Lebriz Berkam

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu