SANATTAN

7. Çağdaş Selanik Sanat Fuarı Ve Küratör Kani Kaya İle Söyleşi

Bu sene Yunanistan’ın Selanik şehrinde 23-26 Mayıs 2024 tarihlerinde 7. defa yapılacak uluslararası çağdaş sanat fuarı ‘Art-Thessaloniki International Fair 2024’ kapılarını Türk sanatçılarına ve sanat galerilerine açıyor. 

‘Art-Thessaloniki International Fair 2024’ ile Türkiye’de işbirliği içine giren küratör Kani Kaya ile bu konuda kısa bir söyleşi yaptık. Kani Kaya, fuar ile ilgili sorularımızı şöyle cevaplandırdı;

  • Neden Art Thessaloniki?

Türkiye’ye bu kadar yakın ve bir çok ortak kültürel öğeye sahip iki ülke yakınlaşıp sanatsal anlamda birbirleri ile daha yakın iletişim kurma imkanı sağlayarak Türk sanatçılarına Avrupa sanat hayatına katılma imkanları yaratmaktadır.

Türk sanatçıları global anlamda çok başarılı eserler üretmekte ve ülkemizde çok başarılı sanatçılar yetişmektedir.

Ancak bunlar birçok çeşitli nedenden dolayı Türkiye dışında kendilerini gösterememekte ve sanatlarını ve tanıtımlarını yeterince yapabilme imkânı bulamadığı kanısındayım.

Bu sene 7. defa yapılacak olana Selanik Çağdaş Sanat Fuarı, dünyanın çeşitli ülkelerinden her yıl artan sanatçı ve sanat galerilerinin katılımı ile Avrupa’da önemli bir sanat fuarı olmuştur.

Türkiye’ye mesafe, tarihi bağlar ve kültürleri ile çok yakın olan iki ülkenin sanatçılarının bir araya gelmeleri her iki ülkenin sanatçılarına büyük getirileri olacaktır.

  • Art Thessaloniki fuarı Türk sanatçıları ve sanat galerilerine ne gibi imkanlar sağlamaktadır?

Katılımcı galeriler ve sanatçılar 7. Selanik Çağdaş Fuarı için hazırlanacak yıllıkta yer alacaklardır. Fuarda bireysel katılımcı sanatçılar için özel stantlar hazırlandı ve 3x3x3m veya 2x3x2m seçenek şeklinde sunulmaktadır. Bireysel sanatçılar tanıtımlarını ve eserlerini bağımsız olarak bir arada sunabileceklerdir. Sanat galerileri ise ayrı bir bölümde sanatçılarını ve eserlerini fuar izleyicilerine sunacaklardır. Ayrıca fuar yönetim kurulu tarafından katılımcı sanatçıların indirimli kalabilecekleri anlaşmalı oteller sunulacaktır. Fuarda çeşitli sempozyum/özel koleksiyon ve sanatçı tanıtımları yapılacaktır.

  • Bu fuarın Türkiye dışında olması katılımcı sanatçılara bazı zorluklar yaratır mı?

Genel olarak hayır. Selanik yaklaşık İstanbul-İzmir veya İstanbul-Ankara arasındaki mesafe gibidir. İstanbul-Bodrum arasındaki mesafeye göre daha yakındır.

Tabi ki bir başka ülkeye seyahat ederken yerine getirilmesi gereken Pasaport, Schengen vizesi, gümrük mevzuatı gibi prosedürleri vardır. Bu konuda geçmiş yıllara dayanan tecrübelerimizle katılımcıları yönlendirmeye çalışacağız.

  • Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Yunanistan’ın Selanik şehrinde 23-26 Mayıs 2024 tarihlerinde gerçekleşecek bu fuar, Türkiye dışına sanatını taşımak isteyen sanatçılarımız için çok iyi bir fırsat. Bu fuar Türk sanatçılar için çok uygun hatta Türkiye’deki birçok fuara göre çok uygun şartlarda bu imkânı sunuyor.  Selanik genel olarak seyahat ve tatil içinde ekonomik şartları açısından Türkiye’ye göre daha uygun imkanlara sahip bir şehir. Mayıs ayında Selanik bahar sanat ve dostluk ile kokar. Tüm sanatçıları ve sanatseverleri bekleriz.

Son Başvuru Tarihi
28 Şubat 2024

Daha fazla bilgi almak veya katılmak isteyen sanatçı ve sanat galerileri buradan iletişime geçebilirler:
kanikaya21@gmail.com

Kışın Enfeksiyonlara Doğal Kalkan: Vitamin ve Mineral Deposu Besinler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu