ETKİNLİKLERSERGİ

Ahmet Elhan Sergisi: Yerüstünden Notlar III

Evin Sanat Galerisi, Ahmet Elhan’ın Yerüstünden Notlar III başlıklı kişisel sergisine 3 Mayıs – 10 Haziran 2023 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Ahmet Elhan, Yerüstünden Notlar III sergisinin anlatısını “Kutsal Aile” ve “Kutsal İttifak” adını verdiği iki seri üzerine kuruyor. Sanatçı “Kutsal Aile” serisinde dini tasvirlerden başlayarak asırlardır ele alınan, sorgulanan aile kavramını, modern çağın ailelerinin fotoğrafları üzerinden eleştiriye açıyor. Elhan kimi zaman aristokrat, kimi zaman da burjuva aile fotoğraflarında figürlerin yüzlerini çeşitli nesnelerin arkasına saklayıp bulundukları mekanı dönüştürürerek bu eleştiriyi kendi görsel diliyle izleyiciye sunuyor. “Kutsal İttifak” serisini ise özgürlük, insan hakları, sekülerleşme gibi temel kavramların karşısında konumlanan 19. yüzyıl monarşik birlikleri temeline oturtan Elhan, iki dünya savaşı arası dönemin siyasi, askeri ve dini ittifaklarını tartışıyor.

Ahmet Elhan Sergisi: Yerüstünden Notlar III

Elhan’ın Evin Sanat Galerisi’nde düzenlenen ikinci kişisel sergisi olan Yerüstünden Notlar III’teki eserlerin tamamı kolaj çalışmalarından oluşuyor. Sanatçı, modernitenin kavramlarını eleştirirken, özellikle 20. Yüzyıl modern sanatçılarının sıklıkla tercih ettiği kolaj yönteminden yararlanarak, eserlerinde kırmızı, yeşil gibi karşıt renkleri güçlü bir ifadeyle bir arada kullanıyor ve serginin tümüne hakim eleştirel dili daha da çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor.

Yerüstünden Notlar III, 3 Mayıs – 10 Haziran 2023 tarihleri arasında Evin Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Ahmet Elhan (1959)

1959 yılında İzmir’de doğan Ahmet Elhan, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Grafik Tasarım, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Sinema-TV eğitimi aldı. Birçok kişisel ve karma sergisi bulunan Elhan, 3. Mardin Bienali

(2015), 5. Çanakkale Bienali (2016) ve 6. Selanik Bienali’ne (2017) katıldı. 2019 yılında Evin Sanat Galerisi’nde “İkililer IV” isimli kişisel sergisi açıldı. İstanbul Modern, OMM gibi kurumlarda ve pek çok özel koleksiyonda eserleri bulunan sanatçı çalışmalarına İstanbul’daki atölyesinde devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu