ETKİNLİKLERSANATTANSERGİ

Ahmet Elhan’dan bir hafıza çalışması: “Memleket Serisi”

Ahmet Elhan, “Memleket Serisi” adını verdiği posta pullarının görüntüleriyle oluşturduğu kolajda, 60 yıl önceki bir devlet propagandasını yorumluyor.

İstanbul Edebiyat Evi Kıraathane, Ahmet Elhan‘ın “Memleket Serisi” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Fotoğraf sanatçısı Ahmet Elhan, dijital ortama aktardığı ve görüntüleri ile oynadığı posta pullarında her ilin bir fotoğrafı var. Sanatçı, 1958-1960 yıllarında il sayısının 67’ye çıkartılması nedeniyle, şehirleri tanıtmak için çıkartılan posta pullarını, “ölü temsil” dediği steril kompozisyonlarla yansıtıyor ve bomboş, hayatın gözükmediği kartpostal tipi peyzajlara dönüştürüyor.

O yıllarda tanıtım amacıyla çekilen fotoğrafların adeta devletin iller idaresi anlayışının reklamı, toplumu aynılaştırma tasavvurunun bir yansıması olarak niteleyen Elhan, kurguladığı 34 karenin her birinde iki şehri yan yana getiriyor ve o huzurlu ve tek tip şehir görüntülerinin ardında bölünmüş bir toplum olduğunu ortaya çıkarıyor. Arka plana, 27 Mayıs 1960 darbesine yol açan toplumsal çatışmaların fotoğrafını koyarak, kaynamakta olan ülkenin asıl gerçeğini de hatırlatıyor.

Sanatçının siyasetin görsel temsilleri üzerine kurduğu bu yerleştirme, izleyiciyi hem imge hem toplum üzerine düşünmeye sevk ediyor.

Sergi, 24 Ocak 2020 tarihine kadar İstanbul Edebiyat Evi Kıraathane‘de ziyaret edilebilir.

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi
Asmalı Mescid Mah. Yemenici Abdüllatif Sok. No 1
Beyoğlu -İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Ahmet Elhan Kimdir?

1959 İzmir doğumlu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Grafik Tasarım, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Sinema-TV eğitimi aldı. Fotografik görüntü üzerine çalışıyor. İstanbul’da yaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu