FOTOĞRAFSANATTAN

Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası: Babalar Ve Çocukları Photocup’ta

Fotoğrafçı Mehmet Turgut’un babası ve ustası anısına düzenlenen Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası başvuruları başladı.

Haber: Melike Birgölge

Fotoğrafçılığa, babası Ahmet Turgut’un 1971’de Ankara’da kurduğu Stüdyo Büyük’te adım atan ve üç kuşaktır devam eden aile mesleğini başarıyla sürdüren Mehmet Turgut, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden babası ve ustası anısına kupa formatında ödüllü bir fotoğraf yarışması düzenliyor.

İklim değişikliğinin çarpıcı izleri objektiflere yansıdı!

Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası Başvuruları Başladı

Ahmet Turgut

Ödüllü fotoğrafçı Mehmet Turgut’un, babası Ahmet Turgut anısına PhotoCup platformu üzerinden düzenlediği ödüllü fotoğraf kupası için başvurular, usta fotoğrafçının ölüm yıldönümü olan 21 Ocak’ta başladı!

“Babalar ve Çocukları” temasıyla düzenlenen Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası’na, dileyen herkes kendi çektiği fotoğrafları photocup.com internet adresinden ya da PhotoCup’ın mobil uygulamasından yükleyerek 7 Şubat’a kadar katılabilecek.

Başvuruların sona ermesinin hemen ardından oylamaların başlayacağı kupada, sonucu fotoğraf severlerin ve fotoğraf eğitmenlerinden oluşan PhotoCup Masters ekibinin oyları belirleyecek.

Kazananlara toplam 5.000 TL ödül verilecek olan Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası’nda; birinci, ikinci ve üçüncü olan fotoğrafçıların yanı sıra en iyi oy veren bir kişi de para ödülü kazanacak.

Eleme usulüyle ilerleyen yarışmanın oylaması ise başvuruların sonlanmasının ardından aynı gün başlayacak. Kazananlara toplam 5.000 TL ödül verilecek olan Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası’nda; birinci, ikinci ve üçüncü olan fotoğrafçıların yanı sıra, en iyi oy veren bir kişi de para ödülü kazanacak. Mehmet Turgut Özel Ödülü’nü kazanan fotoğrafçıya ise, Mehmet Turgut’un imzalı 30 adlı kitabı ve baskılı bir fotoğrafı hediye edilecek.

Fotoğraf Yarışmalarını Kupa Formatında Dünyada İlk Kez Photocup Düzenliyor

Belirli aralıklarla ve farklı temalarda fotoğraf kupaları düzenleyen PhotoCup, katılımcıların gerek yükledikleri fotoğraflarla gerekse de karşılaşmalarda verdikleri oylarla ödüller kazanabildikleri, dünyanın en heyecanlı fotoğraf şampiyonası. Fotoğrafçı Niko Guido’nun özgün fikrinden doğan PhotoCup’ta; bir kupa için yüklenen fotoğraflar, alışılagelmiş yarışmaların aksine kupa başladığı an rastgele bir şekilde rakipleriyle eşleşiyor ve oylama başlıyor. Hem fotoğraf severlerin hem de önemli eğitmenlerden oluşan PhotoCup Masters’ın oylarıyla karşılaşmaları kazanan fotoğraflar bir üst tura geçiyor, başka bir fotoğrafla yeni bir karşılaşma yapıyor. Her turda yeniden başlayan heyecan günlerce sürerken, en çok oyu alarak tüm turları geçen ve final maçını kazanan fotoğraf şampiyon oluyor. Herkese açık yarışma platformu PhotoCup’ın eğlenceli formatı sayesinde sadece fotoğraf yükleyenler değil oy verenler de yarışma heyecanına katılabiliyor. Katılımcılar, tur atlayacak fotoğraflarda yaptıkları doğru tahminlerle en iyi oy verenler arasında yer alarak ödül kazanma fırsatı da yakalıyor.

Dileyen herkes, photocup.com internet adresinden ya da PhotoCup’ın mobil uygulamasından platforma üye olabilir; kupalara fotoğraf yükleyerek katılabilir ve oy kullanabilir.

Hollandalı sanatçının “Doğadan Sanata” dönüşen eserleri

Ahmet Turgut Kimdir?

Ahmet Turgut; zorun zorunu yaşarken kendi içindeki renklerin ve çeşitliliğin farkında olup sahip olduğu renkleriyle Anadolu’nun Rus Savaşı’nı yaşadığı ve en zorlu mücadelelerin verildiği dönemlerde fotoğrafçılık yaptı.

Ailesinin tüm fertlerine bu mesleği öğreten Mehmet Turgut ile Kurtuluş Savaşı yıllarında geçimini sürdürebilmek için eline fotoğraf makinasını alıp kendi kimliğini kazanan Emine Hanım’ın oğludur.

Fotoğrafçılığa baba mesleği olarak başlayan Ahmet Turgut 1960 İhtilali sonrasında, babası Mehmet Turgut ile birlikte çalışmakta olduğu Gaziantep’ten ayrılmak zorunda kalır.

Ankara’da Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin Coğrafya Bölümü’ne kayıt yaptıran Turgut, hiç harçlık almadan fotoğrafçılara rötuş yaparak geçinmeye başlar.

1960-1961 yılları arasında foto ressamlığını öğrenen Ahmet Turgut 3. sınıfta üniversiteyi terk eder ve askerlik görevini 1964-1965 yıllarında Ankara’nın Keskin kazası Müsellim köyünde öğretmen olarak yapar.

Fotoğrafhanelerin acele işlerinin rötuşlarını cumartesi, pazar günleri; diğer işlerini ise köyde, gece lambası ışığında çalışmak üzere haftalık alarak 1 haftada 500 filmi rötuşlar. Ahmet Turgut 1971’de Ankara’da, Türkiye’nin en büyük stüdyolarından biri olan dört katlı Stüdyo Büyük’ü açar.

Muazzez Abacı, İzzet Altınmeşe gibi ses sanatçılarının gazino afişleri için; yabancı dans topluluklarının gazete ilanları için fotoğraflarını çeker.

1973-1982 yılları arasında Ankara Fotoğraf Sanatkarları Derneği’nin başkanlığını da yapan Ahmet Turgut, 1984’ten sonra Mini Lab Kiss alarak renkli laboratuvarı kurar.

Photoshop öğrenen ve bilgisayar da kullanan Ahmet Turgut, 21 Ocak 2020’de hayatını kaybedene kadar fotoğrafçılığa devam eder.

Bilgi için:   
photocup.com 
mehmetturgut.com.tr

Bir Yorum

 1. Çok üzüldüm sevgili Ahmet abimin vefatına her yıl arardım son yıllar telefona cevap vermiyordu.
  Sevgili Mehmet, umarım hatırlamışsındır.
  Bir şekilde görüşmek üzere inşallah..
  Sevgilerle…
  1980-86 Hacettepe iktisat öğrencisi..
  Stüdyo Büyük öğrencisi, çırağı..
  Ali Hamdi UZAL
  0 532 295 73 17

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu