HEYKELSANATTAN

Ali Koç’tan Heykeltraşlara Çağrı!

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, sarı lacivertli kulübün ve Türk sporunun efsanesi Can Bartu’nun heykelinin yapılacağını açıkladı.

“Can Bartu’nun heykeli dikilecek. Lefter ve Alex’in de heykeli yapılmıştı. Aynı sanatçı yapacak. İlgilenmek isteyen heykeltıraşlar bizimle iletişime geçebilir”

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Faruk Ilgas Tesisleri’nde düzenlenen Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Toplantısı’nda konuşma yaptı. Konuşmada geçtiğimiz 12 Nisan’da hayatını kaybeden ‘Sinyor’ lakaplı Can Bartu’yu da anan Koç şu çağrıda bulundu: ‘Efsanemiz Can Bartu için Yönetim Kurulu’nda karar aldık. Kendisinin heykeli yapılacak. Doğru bir yere konulacak. Bunu niye burada gündeme getiriyorum? Bunun için daha evvel Lefter ve Alex heykelleri yapılmıştı. Aynı heykeltraş, ona da gidiyoruz. Bir fikriniz, bir öneriniz olursa veya medyadan bizi dinleyen, bu projeyle ilgilenmek isteyen sanatçılarımız varsa lütfen bizimle temasa geçsinler. ‘

Can Bartu Kimdir?


Fenerbahçe formasıyla efsaneleşen ve 1 Ocak 1961’de, Fiorentina – Glasgow Rangers arasında oynanan final maçında forma giyen, Avrupa Kupaları’nda final maçı oynayan, ilk Türk futbolcu olan Can Bartu hayatını kaybetti. 30 Ocak 1936’da, İstanbul’da dünyaya gelen Can Bartu, spor hayatına Fenerbahçe’de basketbol oynayarak başladı. Altı kez, basketbol milli takım formasını terleten Bartu, daha sonra Fikret Arıcan’ın aracılığıyla sarı-lacivertlilerde futbol oynamaya başladı. 1955-1961 seneleri arasında Fenerbahçe’de futbol oynayan Bartu, 28 kez milli takımın formasını giydi. Milli takımdaki başarılı futbolu ile dikkat çeken Can Bartu, 1961’de, İtalya’nın Fiorentina takımına transfer oldu. 1962’de Venezia takımında oynayan Bartu, 1964’de Lazio’da forma giydi. İtalya’da başarılı bir dönem geçiren Bartu, 1967’de, Türkiye’ye dönerek, eski takımı Fenerbahçe’de yeniden forma giymeye başladı. Teknik ve zarif futbolu ile adından söz ettiren Bartu, sarı-lacivertliler ile 326 maçta 162 gol attı.

Başa dön tuşu