SANATTAN

Alisa Oleva, İstanbul’daki Kadınları* Performansa Katılmaya Çağırıyor!

Performistanbul’dan “Eve Yürüyüş” İçin Davet

Performistanbul’un ilk misafir sanatçı programı hayata geçiyor!

British Council’ın #KültürdeKadınGücü Destek Programı  sayesinde, Live Art Development Agency (LADA, Londra) ile iş birliği yaparak geliştirdiği, performans sanatçılarına özel “Sanatsal Gelişim Programı”na ilk seçilen sanatçı Alisa Oleva oldu. Rus asıllı Londra merkezli performans sanatçısı Alisa Oleva, Eve Yürüyüş (Walking Home) adlı projesini İstanbul ve Londra olmak üzere iki ayaklı olarak sunuyor. Oleva, kendisiyle birlikte yürüyecek İstanbul’daki kadın* ve kendini kadın olarak tanımlayan katılımcıları arıyor. Oleva ile “ev”e doğru yürümek için gerçekleştirilen açık çağrıya son katılım tarihi 25 Ekim 2020.

Birebir yapılacak yürüyüşlerde, katılımcılar İstanbul’da “ev” olarak tanımladıkları yere doğru yürürken, sanatçı Oleva’nın da Londra’dan eşlik edeceği “Eve Yürüyüş” adlı performansta, aralarındaki bağı telefonları sağlayacak ve süreçler izleyicisiz olarak gerçekleşecek. Kadınların şehre bıraktığı izler üzerinden belirlenen başlangıç noktaları seçilirken, katılımcıya, kadın(lar)la ilgili tarihi ve önemli şahıslar, olaylar, yapıtlar üzerinden şehrin okumasının yapıldığı bir harita kılavuzluk edecek. Bu izler arasında, Halide Edip Adıvar’ın 1919 yılında yaptığı aktivist ve politik bir konuşma anısına Fatih’teki Sultanahmet Meydanı, Gürdal Duyar’ın İstanbul’u kadın bedeniyle temsil ettiği heykeli anısına Yıldız Parkı, Füsun Onur’un belediye ekipleri tarafından park düzenlemesi sırasında kaldırılan 50. yıl heykeli anısına Fındıklı Parkı ve Süreyya Operası gibi yer ve mekânlar bulunuyor. Süreç dâhilinde her katılımcı, kendi hikâyelerinden bir parkur oluşturarak, bu haritanın bir parçası olarak ortak yaratıcılarından birine dönüşecek. Açık çağrı bir seçim olmadan, çağrıya yanıt veren herkesi kapsayacak ve performans gece veya gündüz fark etmeksizin karşılıklı belirlenen başlangıç noktası ve süresi çerçevesinde hayata geçecek.

Sanatçı “Benimle eve yürümeni istesem, beni nereye götürürdün? Ev, güvende hissetmekle aynı anlamı taşır mı? Sana ev hissini ne verir? Bu yaşadığın yer mi yoksa başka bir yer midir? Bu belki bir yer bile değildir? Şimdi yürümenin ve evi bulmanın zamanı!” sözleriyle “ev” kavramının ne anlama geldiği sorusunun cevaplarını arıyor. İstanbul’da yaşayan kadınları* eve giden yolda, adımlarını paylaşmaya çağırıyor. Yuva, güvenli bölge, aile, kaçış, savunmasız alan, öze dönüş gibi kişi için pek çok tanımı çağrıştırabilecek “ev” kavramı, Eve Yürüyüş adlı performansın merkezini oluşturuyor. Katılımcılara, “ev” kavramını tanımlamak için çeşitli sorular yönlendirecek olan sanatçı, herhangi bir ev tarifi yanıtı alabileceği gibi bir park, deniz kenarı, kütüphane veya bu hissi taşıyan herhangi bir yer, kişi veya nesne gibi pek çok karşılık da bulabilir. Yanıtsız da kalabilir…

Siz de açık çağrıya katılmak ve “ev” kavramını beraber düşünüp sorgulamak için 25 Ekim 2020 Pazar gününe kadar [email protected] adresine yazabilirsiniz. Açık çağrı devam ederken, 18 Ekim’den itibaren başlayacak performanslar 31 Ekim tarihine kadar devam edecek. Zamanı  sanatçıyla beraber kararlaştırılacak performans ile ilgili detaylı bilgiler başvuran katılımcılarla mail aracılığıyla paylaşılacak.

Performansların dokümantasyonu üzerinden gerçekleştirilecek çalışma, çevrim içi arşiv sergisi  ve e-kitap formatında yeniden izleyicilerle buluşacak. Kasım ayında ise Alisa Oleva performatif bir sunumla, çevrim içi Zoom etkinliği kapsamında süreci ve çalışmasını izleyicilerle paylaşacak. İzleyiciye açık olacak çevrim içi buluşmanın tarihi, önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Açık çağrıyla ilgili detaylara ulaşmak için
https://www.walkinghome.online/

*kadın ve kendini kadın olarak tanımlayan

Alisa Oleva Kimdir?

Alesa Oleva (Moskova, 1989), Londra’da çalışmakta ve yaşamaktadır. Goldsmiths Üniversitesi Performans Yüksek Lisansı’na sahip sanatçı; kentsel koreografi ve kentsel arkeolojiyi, şehirdeki izleri ve yüzeyleri, sınırları ve şehre ait nesneleri, aralıkları ve sessizlikleri, pasajları ve çatlakları ele almak için kenti stüdyo ve kentsel yaşamı da madde olarak ele alır. Çalışmaları; etkileşimli durumlar, hareket serileri, birebir ve samimi karşılaşmalar, yürüyüş parkurları ve atölyeleri ile sesli rehberli yürüyüş serileri hâlinde/formatında ortaya çıkmaktadır. Şimdiye kadar birçok farklı şehirde mekâna/şehre özel çalışmalar yapmıştır, bu şehirlerin arasında Londra, Manchester, Leeds, Berlin, Belgrad, Pori, Minsk, Kiev, Dnipro, Moskova ve Norilsk bulunmaktadır.

Performistanbul’dan performans sanatçılarına özel misafir sanatçı programı (2020):
Sanatsal Gelişim Programı: İlk edisyonun teması “Ev”

Performistanbul, 2020’in Şubat ayında, British Council’ın #KültürdeKadınGücü Destek Programı sayesinde Live Art Development Agency (LADA) iş birliği ile başlattığı performans sanatçılarına özel yapılan açık çağrı aracılığıyla, dört haftalık sanatsal gelişim ve  proje geliştirme atölyesi (Londra, 2020) ile on günlük misafir sanatçı programını (PCSAA – Istanbul, 2020) kapsayan  sanatsal gelişim programını hayata geçirdi. Açık çağrı, Birleşik Krallık’ta ikamet eden ve kadın*/kendini kadın olarak tanımlayan performans sanatçılarını, canlı sanat pratiğine bir limit koymadan, “ev” kavramını bir oluşum ve yaratma mekânı olarak geniş bir çerçeveden araştırmaya davet etti. Programın ilk edisyonunda yapılacak çalışmanın kavramsal çerçevesi; “ev” kavramına dair, ait olma hissi, yer değiştirme, kimlik, cinsiyet, umut, aşk, göçmenlik gibi nosyonları ele alıyordu. Açık çağrı, LADA, Performistanbul ve Türk sanat sahnesini temsil eden bağımsız üyelerden oluşan dokuz kişilik bir jüri aracılığı ile yürütüldü. Geliştirme projesi her iki şehirde sanatçının çalışmasını sergileme/sunma fırsatı ve birçok alanda sanatsal pratiği ilerletmek odaklı imkân sağlamayı amaçlıyordu. Programın Londra’da gerçekleşen ilk kısmı, açık çağrıyı kazanan sanatçıya özel buluşmalar, proje geliştirme seansları, LADA’nın arşivine erişim ve araştırma desteğini kapsayan bir mentorluk sürecinden oluştu. Programının ikinci kısmında sanatçı, Türkiye’de on gün boyunca PCSAA binasında konaklama ve  araştırma imkânlarından yararlanarak projesini geliştirip sunmak adına davetliydi. Covid-19 nedeniyle dönüştürülen program kapsamında açık çağrıyı kazananı sanatçı Alisa Oleva, ilk olarak 11 Mayıs’ta Evde CANLI Kal (Stay LIVE at Home) kapsamında “Tracing the Inside, A collective action” adlı çevrim içi bir performans gerçekleştirdi. Üç aylık çevrim içi sanatsal gelişim programı kapsamında zamana ve çeşitli mekânlara yayılarak devam eden süreçte sanatçının geliştirdiği “Walking Home” projesi ise Ekim ayında katılımcılarla gerçekleştirilerek Kasım ayında izleyiciye sunulacak.

Performans  Sanatçılarına Özel Misafir Sanatçı Programı (2020) Jürisi

Davetli Bağımsız Jüri: Beral Madra, Seyhan Musaoglu, Merve Ünsal
LADA Jürisi: Lois Keidan, Finn Love, Joseph Morgan Schofield
Performistanbul Jürisi: Simge Burhanoğlu, Naz Balkaya,  Azra İşmen

#KültürdeKadınGücü Destek Programı hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.
Live Art Development Agency (LADA) hakkında bilgi almak için Lütfen tıklayınız.

İnternet sitesi
www.performistanbul.org

İhtiyaç: Sen Dijital Arşivi
www.ihtiyacsen.com

Performistanbul Yayınları
https://www.performistanbulyayinlari.com/

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı