Korkut AkınKÖŞE YAZILARI

En Büyük Özgürlük Bilinçdışını Düzenleyebilmektir – Korkut Akın yazdı…

Yaşam, başlı başına soru(n)lar yumağı; siz çözdükçe yenileri önünüze dizilen. En tam da bu nedenle, insanın en büyük kavgası kendisine karşı verdiğidir. Nilüfer Karacadağ Tokay (Nilo imzasını kullanıyor), resimlerine bu düşünceyi taşıyor.

İnsan çizmeyi “görev” gören, insanı anlatmanın gerekliliğine inanan bir ressam Nilo, “Bırak… parazit gibi yapışan olumsuz düşünceler dönüşsün” diyor. Bunu bütün resimlerinde görüyoruz. Bireysel gelişimle kişisellikten öte, toplumsal değişimi sağlayabileceğimizi izliyoruz tuvallerinde. Nilo’nun işi zor, ama umudu üzmediğini, yıllar sonra Hüsrev Kethüda Hamamının galeriye dönüştürülmesi sonrasında uzun yıllara dayanan (bir anlamda küçük bir retrospektif) yapıtlarını sergilemesiyle kanıtlıyor.

“Güncem” adını verdiği sergide tuvalin yanı sıra dijital çalışmalar da yer alıyor, video da. İki boyutlu tuvalin yetmediğini, Nilo’nun iplerle, tel örgülerle bağladığı çalışmalarından da çıkıyor ortaya. Başlığa çıkardığım ise özgürleşmenin (ve tabii, buna da bağlı olarak sosyoekonomik, sosyokültürel, sosyopolitik tüm sorunların çözümünün de) belirleyiciliğini izliyoruz.

Ortaköy’deki Hüsrev Kethüda Hamamı’nın kendine özgü (bir labirente benzetilebilir) yapısı da bilinçaltı ile bilinçdışı ça(k)(t)ışmasına uymuş. Sergi, kısa bir süre için açılmış olması nedeniyle önceliği de hak ediyor.

Korkut Akın

"Ayrılık Çeşmesi Sokağı" - Korkut Akın yazdı... 1

Nilüfer Karacadağ Tokay, “Güncem”
Resim sergisi
Hüsrev Kethüda Hamamı Sanat Galerisi (Ortaköy)
16 – 28 Mayıs 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu