ETKİNLİKLERSERGİ

Andreas Georgiadis’ten Konstantinos Kavafis’e: ‘Geri Dön’

Yunan sanatçı Andreas Georgiadis’in ünlü Yunan şair Konstantinos Kavafis’e (C.P. Cavafy) ithaf ettiği Geri Dön / Come Back isimli sergisi Istanbul Concept Gallery’de 17 Ocak’ta açılıyor.

Zengin bir yerel ve uluslararası sanatçı-tasarımcı portföyüne sahip Istanbul Concept; Yunan sanatçı Andreas Georgiadis‘i ağırlamaya hazırlanıyor. Çok yönlü sanatçı Georgiadis’in edebiyat dünyasının kilometre taşlarından şair Kavafis’e ithaf ettiği “Geri Dön / ComeBack” sergisinin dünya prömiyeri geçtiğimiz yaz Istanbul Concept kurucusu Işık Gençoğlu ve Türkiye’den koleksiyonerlerinin de katılımıyla Atina’da, çok özel ve önemli bir müze olan Gennadius Kütüphanesi’nde yapılmış ve 17 Ocak’ta İstanbul’da buluşmak üzere sözleşilmişti. Her iki sanatçının da yollarının İstanbul topraklarından geçmiş ve ressam Georgiadis’in eserleri ile ölümünden neredeyse bir asır sonra şair Kavafis’e adeta bir saygı duruşunda bulunuyor olması, Yunanistan ile İstanbul arasında özel bir sanat köprüsü oluşturan bu sergiyi daha da anlamlı kılıyor.

Geri Dön / ComeBack

Tüm eserlerin kâğıt üzerine mürekkeple Kavafis’in evreninden göndermelerle üretildiği sergi ismini şair Konstantinos Kavafis’in ComeBack isimli şiirinden alıyor. Andreas Georgiadis’in fırçalarıyla izleyiciyi Kavafis’in ayak izlerini takip edercesine İskenderiye’ye götürdüğü sergideki eserler, şair ve hayatı ile olduğu kadarKavafis’in yapıtlarının önde gelen isimleriyle de diyalog kurmaya çalışıyor. Georgiadis, tamamen kişisel bir tarzda, yarı saydam ve ton geçişleriyle zengin, genellikle metafiziksel bir ışık yaratıyor; yoğun ve katı gölgenin sanatsal macerasının sakin sularına nüfuz etmesine, bu macerayı sembolizm ve belirsizlikle rahatsız etmesine izin veriyor. Kavafis’in yaşamının mekânları ve yolları, yokluk ve telkinin şiirsel atmosferler ve metaforik sembolizmler oluşturduğu, aynı öykülerin farklı yorumlarını öneren bir hatırlama coğrafyası yaratıyor.

Andreas Georgiadis’in Yunan şair Konstantinos Kavafis’e saygı duruşu niteliğindeki sergisi Geri Dön / Come Back, 17 Ocak’tan 12 Şubat’a kadar pazartesi hariç her gün saat 12:30-19:00 arası Tomtom Mahallesi Nur-u Ziya Sokak’taki Istanbul Concept Gallery’de izlenebilir.

Güçlü Bir İnsan Nasıl Olunur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu