ETKİNLİKLER

Arter 2020 Programı

Bir Vehbi Koç Vakfı (VKV) kuruluşu olan Arter’in Grimshaw Mimarlık tarafından tasarlanan yeni binası, Eylül 2019’da sergiler, etkinlikler, öğrenme ve yayınlardan oluşan çokdisiplinli bir programla açıldı. Arter, 2020’de koleksiyondan ve koleksiyon dışından sergilere yer vermenin yanı sıra yeni üretimleri desteklemeye devam edecek.

Sergiler

Cevdet Erek, Bergama Stereotip
Küratör: Selen Ansen
27.02-09.08.2020

Cevdet Erek’in Arter’deki galeri mekânına özel olarak tasarladığı bu yapıt, Büyük Bergama Sunağı’nı ve serüvenini yeniden yorumlayarak sesli bir mimari oluşturuyor. Bu mekâna özgü yerleştirme, halen Berlin’deki Hamburger Bahnhof Müzesi’nde sergilenmekte olan Bergama Stereo isimli yapıtın bir varyasyonu niteliğini taşıyor.

Nevin Aladağ, İzler
12.03-23.08.2020

Arter Koleksiyonu’nda yer alan bu üç kanallı video yerleştirmesinde Nevin Aladağ, çocukluk ve ilk gençlik yıllarını geçirdiği Stuttgart’ın kentsel ve doğal parçalarını müzik icracılarına dönüştürerek kentin bir portresini çiziyor.

KP Brehmer. Büyük Resim
Küratör: Selen Ansen
16.04-06.09.2020

2020’de Arter, Kapitalist Realizm hareketi ile ilişkilendirilen Alman Sanatçı KP Brehmer’in (1938-1997) kapsamlı bir retrospektifini sunacak. 200’ün üzerinde yapıtın ve arşiv malzemelerinin yer aldığı sergi, Neues Museum Nürnberg (Almanya), Hamburger Kunsthalle (Almanya), Kunstmuseum Den Haag (Hollanda) ve Arter tarafından gerçekleştirilen ortak yapımın son bölümü olacak.

Sesli Dizi No. 3: Duyan Gözler İçin
Küratör: Melih Fereli
14.05.2020-10.01.2021

Sesli Dizi kapsamındaki bu grup sergisi, Arter Koleksiyonu’ndan çoğu müzikle güçlü bir bağ kuran 23 yapıtı bir araya getiriyor. John Cage’in rastlantısal müziği sessizlikle bir araya getiren deneysel yaklaşımını ve Fluxus sanatçılarını referans alan sergide, ziyaretçiler galeri alanına hâkim olan sessizliğin içinde yapıtlardan yükselen ”sesleri” keşfetmeye ve hayal etmeye davet ediliyor.

David Tudor ve Composers Inside Electronics, Inc.
Rainforest V (variation 3)
Küratör: Melih Fereli
14.05-01.11.2020

1968 yılında koreograf Merce Cunningham tarafından besteci David Tudor’a bir dans yapıtı olarak sipariş edilen Rainforest, daha sonra CIE’den (Composers Inside Electronics, Inc) John Driscoll ve Phil Edelstein tarafından kendi kendini icra eden bir ses yerleştirmesine dönüştürüldü. Yerleştirmede çeşitli biçimlerde birleştirilmiş gündelik kullanım nesneleri (örneğin bir şamandıra, plastik fıçı, bakır kova, saksı veya raket) tavandan sarkıyor ve önceden kaydedilmiş ses dosyalarından gelen sinyallerle titreşirken yağmur ormanlarının doğal seslerini hatırlatan bir ses çevresi meydana getiriyor.

Gökcisimleri Üzerine
Küratör: Kevser Güler
11.06.2020-07.02.2021

Bu grup sergisi Arter Koleksiyonu’ndaki, bir araya gelme ve dağılma, birbirine yaklaşma ve uzaklaşmanın imkânlarıyla uğraşan yapıtlardan bir konstelasyon sunuyor. Sergi, karşılaşma, birleşme ve çözülmelerin, duygulanımsal ve maddesel ilişkiler ağına ve tekil yapıtlar ile sergilerin bu bağlamdaki özgüllüklerine odaklanıyor.

Emre Hüner (kişisel sergi)
Küratör: Aslı Seven
03.09.2020-28.02.2021

Emre Hüner’in Arter’deki kişisel sergisi, farklı katmanlardan oluşan yarı-kurgusal bir senaryo metni etrafında beliren yeni çalışmalardan oluşuyor. Sergide yer alan film, heykel ve yerleştirmeler, kendini ölçek ve malzeme farkları ve tekrarları üzerinden hissettiren altyapısal bir makine-özneye işaret ediyor.

Alev Ebüzziya Siesbye (kişisel sergi)
Küratör: Eda Berkmen
10.09.2020-31.01.2021

Alev Ebüzziya Siesbye’nin Arter’deki kişisel sergisi tamamen yeni üretimlerden oluşuyor. Sanatçının renk, şekil ve boyut farklarını en aza indirgeyerek bu sergi için özel olarak ürettiği yüksek pişirimli çanaklar, güzellik, uyum ve dengenin evrenselliğini gündelik ve kadim bir nesnede buluşturuyor.

Koleksiyondan grup sergisi
Küratör: Selen Ansen
01.10.2020-02.05.2021

Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan ve ”doğa” kavramı etrafında şekillenen bu grup sergisi, kültür, yapıntı, anlatılar ve ütopya kavramları aracılığıyla insanın doğaya yaklaşımını araştıracak.

Devam eden sergiler

Arter’in açılış programı kapsamındaki sergiler 2020’de devam ediyor:

Rosa Barba: Gizli Konferans > 2 Şubat’a kadar
İnci Furni: Bir An İçin Durdu > 23 Şubat’a kadar
Saat Kaç? > 22 Mart’a kadar
Ayşe Erkmen: Beyazımtırak > 19 Nisan’a kadar
Kelimeler Pek Gereksiz > 10 Mayıs’a kadar
Altan Gürman > 6 Eylül’e kadar

Etkinlikler

Arter, Etkinlik Programı kapsamında 2020 yılında sahne sanatları, klasik, çağdaş ve elektronik müzik, film, performans sanatı ve dijital sanatlar gibi pek çok disiplinin yenilikçi örneklerine ve nitelikli yorumlarına yer vermeye devam edecek.

Yeni binasındaki ilk etkinlik sezonunda Arter, yeni müziğe odaklanan bir festival başlatıyor. Küratörlüğünü Matthias Osterwold’un üstlendiği ”Yeni ve En Yeni Müzik Festivali” kapsamında, 6-8 Şubat tarihleri arasında Arter’de Enno Poppe ve Ensemble Mosaik, ICC (Istanbul Composers Collective), Mazen Kerbaj ve Wormholes, ”A” Trio ve Alva Noto sahne alacak.

Küratörlüğünü Selen Ansen’in yaptığı Performans Programı’nın ”Katılma”  başlıklı ikinci bölümü ise, 23 Ocak-13 Şubat tarihlerinde Ant Hampton ve Tim Etchells’ın The Quiet Volume isimli çalışmasıyla ve 15-16 Şubat tarihleri arasında Mette Edvardsen’ın Oslo başlıklı performansıyla devam edecek.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı