ETKİNLİKLERSERGİ

ARTEV Sanat Galerisi Resim Sergisi – Alp Bartu ”Renklerle Gelen”

20. Sanat yılını kutlayan ARTEV Sanat Galerisi, ALP BARTU’nun 84. Kişisel Resim Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor.

Alp Bartu, toplumumuzun çeşitli kesimlerinden seçtiği konuları renk ve biçim düzenlemesiyle işlemiş, resimlerinde uyumlu ve dengeli bir biçimde bir araya getirilen insanlarının özellikle öne çıkmayışları, birbirinin arkasında yok olmayışları çok önemli bir özellik olarak göze çarpıyor. Bütünlük parça için değil, parçalar bütünlük içinde görevlendiriliyor. Resme bakan izleyiciler de dansçıların, balıkçıların, eğlenen, bisiklete binen gençlerin, çalgıcıların bir parçası oluyor.

Bartu, çalışmalarında insan yüzlerini belirsizleştiren, kendine özgü kişisel bir biçem oluşturacak sanatsal anlatıma vararak, yüzlerin beyaz bir leke ile kapanmasını yeterli bulmuş, yüzlerde detay yok, mimik yok, bütünlük içindeki hareketlerde izleyicinin dikkatini başka yere çekecek ayrıntı yok… Figürlerin hareketleri bizleri büyük bir etkiyle dikkatimizi iyice resime toplamaya, özellikle olayların içine sürüklemeye zorluyor.

Sanatçının, figüratif, dışavurumcu bir üslupla, toplumsal eğlence mekanlarını ve insan gruplarını işlediği çalışmalarında izlenimci kimliğini hissettiren ince duyarlı sıcak bir anlatım hakimdir. Geniş büyük düz lekelerin, serbest çağrışımlarıyla belirsizlik içinde bireyselliklerinden ayrılmış figürler böylece eğlence yaşamının toplumsal yapısı içinde  kaynaşıyorlar ve bulundukları mekanla da bütünleştiriliyorlar. Eğlenen ve eğlendiren bireyler olarak, toplumla tek ve değişmez bir zamanı vurgulayan soyut bir ışık altında iletişim içinde karşımıza çıkıyorlar.

Alp Bartu’nun yağlıboya resimlerinden oluşan ”Renklerle Gelen” isimli 84. kişisel resim sergisi 08 – 25 Şubat 2020 tarihleri arasında ARTEV Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

ARTEV Sanat Galerisi
Kuru Kahveci sk. Onur apt. 3/11
Fenerbahçe/Kadıköy/İstanbul

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı