ETKİNLİKLERSERGİ

Ayşe Türemiş, ‘Eve Dönüş’ Sergisi İle Şule Gazioğlu Art & Design’da

Ayşe Türemiş “Eve Dönüş” serisinde mimari kültürümüzde unuttuklarımızı hatırlatıyor; ortak hafızamızda yer etmiş sedir, avlu, hayat gibi günümüzün modern yaşantısında kaybolmaya yüz tutmuş unsurları resmediyor.
Sergi, 19 Haziran’a dek Şule Gazioğlu Art & Design’da izlenebilecek.

Tarihten ilham alan, köklü ve eklektik bir tasarım anlayışını benimseyen Şule Gazioğlu Art & Design, unutulmaya yüz tutmuş kent değerlerini mimari suluboya tekniğini kullanarak hafızaya alan Ayşe Türemiş’in “Eve Dönüş” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Ayşe Türemiş, Şule Gazioğlu Galeri için hazırladığı bu yeni iç mekân serisini “Eve Dönüş / Back Home” olarak adlandırıyor. Ressam bugüne dek mimari belleğimizin dış mekanlarına, fasat, kapı, sokak gibi konulara yönelttiği bakışını bu kez iç mekanlara yöneltiyor.

“Eve Dönüş” serisi, ev ve yuva kavramının yakın coğrafyamızda nasıl şekillendiğine dair görsel unsurları arıyor. Ortak hafızamızda yer etmiş, ana kucağına benzer sedir, içinde koşturduğumuz avlu, ocak, yüklük, hayat gibi günümüzün modern yaşantısında unuttuğumuz unsurları hatırlıyor.

Ayşe Türemiş’in geleneksel mimari kültürün farklı ögelerini odağına alarak oluşturduğu bu yeni seri, Şule Gazioğlu Art & Design’ın bu eşsiz mirası koruma vizyonuyla birleşerek çok özel bir koleksiyonla sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

İstanbul’un mimari ve kültürel hazinelerini suluboya tekniğiyle kayıt altına almayı amaçlayan sanatçı Ayşe Türemiş, “Eve Dönüş” adlı sergisinde, modernleşen şehirlerde evlerin unutulmaya yüz tutmuş detaylarını suluboyanın etkileyici ışık ve renk oyunlarıyla tekrar gün yüzüne çıkarıyor.

Türemiş’in şehir hayatının mimari ve kültürel mirasına olan özel ilgisi, unutulmaya yüz tutmuş kent değerlerini, mimari suluboya tekniğini kullanarak hafızaya alma ve geleceğe taşıma amacına temel oluşturdu.

Renkli ve zengin bir mimari kültüre dair değerli bir arşiv çalışması oluşturan Ayşe Türemiş, eserlerinde idealize edilmiş tasvirler yerine, taze bir bakış açısıyla karşımıza çıkıyor. Geleneksel ev yaşamını çağdaş ve rafine bir perspektiften gözlemleyerek kâğıda döküyor. Bu çerçevede, çalışmalarında, mimari detayları, yapıların dönem ve üslup özelliklerini, kullanılan malzemenin dokularını tüm doğallığıyla ortaya koymaya çalışan bir yaklaşım sergiliyor. Gerçekçi olduğu kadar uçucu bir atmosferin yer aldığı çalışmalarında, yalın bir renk skalası kullanarak, sanat dilini ışık ve gölge manevralarıyla ortaya koyuyor.

Kont Ostrorog Yalısı gibi İstanbul’un sembolik yapılarının, iç mekanların unsurlarının, suluboyanın büyüleyici dokusunda hayat bulduğu sergi, 19 Haziran 2022 tarihine kadar 11:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Şule Gazioğlu Art & Design
Hekim Ata Cad. No:3/B Boyacıköy,
Emirgan, İstanbul

Ayşe Türemiş

1974 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi’nde sahne tasarımı eğitimi aldı. Okul yıllarında Gevher Bozkurt, Sevil Ilgaz, Levent Arşiray gibi değerli isimlerle çalışma imkânı bulan Ayşe Türemiş, 2007 yılından itibaren birçok kişisel ve karma sergide yer aldı. Şehir hayatının mimari ve kültürel mirasına olan özel ilgisi, unutulmaya yüz tutmuş kent değerlerini, mimari suluboya tekniğini kullanarak hafızaya alma ve geleceğe taşıma amacına temel oluşturdu.

Son Bakışta Aşk; Galata & Pera, İstanbul’un Tarihi Tiyatroları, Tour-İst, Flaneur, Santralistanbul, Zamanın Kıyısında Ayvalık, sanatçının bugüne kadar hazırladığı öne çıkan suluboya koleksiyonları arasında yer almaktadır. Ayşe Türemiş, çalışmalarına İstanbul’daki atölyesinde devam etmektedir.

Şule Gazioğlu Art & Design

New York’ta yer alan Sotheby’s Institute of Art’ta Tasarım ve Dekoratif Sanatlar eğitimi alan Şule Gazioğlu ve Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Kerem Bilgin tarafından 2020 yılında Şule Gazioğlu Interiors adı altında Emirgan’da kuruldu. Tarihten ilham alan, köklü, eklektik ve sıcak mekanlar tasarlamayı kendine amaç edinen Gazioğlu ve Bilgin, üç nesildir antika ve sanatsal değer sahibi eserlerin ticaretini yapan uzman bir ailenin genç kuşak temsilcileri. Emirgan’da yer alan ikinci mağazaları ile bir sanat galerisi olarak da hizmet veren Şule Gazioğlu Art & Design’ın sergi takvimi Lütfiye Kösten’in 7 Nisan 2022’de açılacak olan Geçmişten Gelen sergisinden sonra Mayıs’ta Ayşe Türemiş, Ekim’de Annette Louise Solakoğlu ve sonbaharda Wayne Pate ile devam edecek.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı