ETKİNLİKLERSERGİ

Balaban Sanat Galerisi’nde ‘Film Gibi’ Sergisi

Resmin yanı sıra heykel yorumlarının da yer alacağı ‘Film Gibi’ sergisi, Balaban Sanat Galerisi’nde 5 – 16 Mart 2022 tarihleri arasında sanatseverler ile buluşacak.

Yirmi altı sanatçının katılımıyla gerçekleşecek sergide, sinemanın akademik oranına yakın ebatlarda çalışılmış eserler, film şeridini andıran bir dekor içinde her biri film karesiymiş gibi ardışık olarak sergilenecek.

Sinemanın kendine özgü resimsel anlatım dilinin oluşmasında, kökeni insanlık tarihi kadar eski olan resim sanatının önemi büyüktür. Sinemayı kitle iletişim aracı olmaktan öteye götüren yapı taşları arasında resim sanatının öncelikli olması, resmin temel prensiplerinden çerçeveleme, kompozisyon, ışık ve mekan ilişkisi, renk kullanımı, atmosfer yaratma gibi ifade araçlarının sinemada da anlam oluşturmaya olanak tanımasındandır.

Gelenekselleşen “Film Gibi” projesi, benzer özelliklere sahip,  biri gücünü hareket ve gerçeklikten, diğeri soyutlama yetisinden alan iki sanat dalının birbirleriyle etkileşimlerini içermektedir.  İlki belirlenmiş bir tema üzerine ressamların kendi belirledikleri bir filmin etkisine açık olarak ürettikleri eserlerden oluşan sergi, bu yıl Türk Sinemasından seçilmiş bir filmin resim dilinde yeniden yorumlanması şeklinde tasarlanmıştır.

Sergi her gün 10:30 – 19:00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Balaban Sanat Galerisi
Firuzağa Mah. Çukurcuma Cad. No: 36 / A
Beyoğlu – İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı