RESİMSANATTAN

Barış Cihanoğlu’nun “İÇGÖRÜ”sü

Sanatçı Barış Cihanoğlu’nun “İÇGÖRÜ” isimli sergisi MAJİ Luxury Art Gallery’de açıldı.

Çağdaş sanat alanında yenilikçi figüratif anlayışı ile tanınan Sanatçı Barış Cihanoğlu, son dönem çalışmalarının yer aldığı “İÇGÖRÜ” isimli sergisinde, günümüzde nostaljik gibi kalmış bir “benlik” mevzusunu, çağın varlık sancılarıyla bir araya getiriyor. Benliğin alamaetifarikası olan”yüz”e yani portreye odaklanan sanatçı, zihin-mekan ilişkisini resimlerine aktarıyor.

İnsanın iç evrenine doğru yolculuk yapmaya çalıştığını belirten Cihanoğlu, bu yolculukta ilk adımı kendine doğru attığını söylerken sergi ile ilgili düşüncelerini şu şekilde açıkladı: “İzleyiciye, ‘burada gördüğünüz her şey insana dair ve doğrudan bizim ile ilgili’ mesajını veriyorum. Bu seri için ürettiğim resimlerde, görüntüler dünyasında var olan dış dünyaya ait gerçek mekanlar dönüşerek iç dünya atmosferine uygun olarak tekrar şekillendiler. ‘İç Görü2 serisinde görülen imgeler, algılanan zamanın ve mekanın sınırlamalarından bağımsız bir atmosferde hiçlikte var oluyorlar. Son resimler eskilere göre psikolojik etkisi daha ön planda olan resimler. Bana göre bireyin içgörü sırasında kendisi ile yüzleşme anı,yarı bilinç hali, bir çeşit ruhani esrikleşme halidir. Resimlerde de bu esrik halin, ruh ve maddenin arafında dolaşan bilincin kendinden geçme halinin yansıması da görülüyor.
Sergi için hazırladığım resimlerde, genel olarak tekli figür ve portrelerden oluşuyor. Elbette bu dergide görülen eserler daha önceki dönemlerimden belirgin izler taşıyor.. Bu seride farklı olarak, mekan ve zihin ilişkisi üzerine kafa yoruyorum.”

Barış Cihanoğlu’nun insanı derin düşüncelere sürükleyecek, sanatının içinde kaybolmanızı sağlayacak “İÇ GÖRÜ” başlıklı resim sergisini 29 Şubat 2020 tarihine kadar MAJİ Luxury Art Gallery‘de ziyaret edebilirsiniz.

MAJİ Luxury Art Gallery & Event
Nişantaşı/ Valikonağı Cd. Sinoplu Şht. Cemal Sk. No:4/B
Teşvikiye/Şişli/İstanbul

BARIŞ CİHANOĞLU Kimdir?

1975 yılında Ankara da doğdu. İlk ve orta öğrenimimi Ankara’da tamamladı. 1994 senesinde Hacettepe üniversitesi 1999 senesinde Resim Bölümden başarı ödülü alarak mezun oldu. Mezuniyet sonrasında kendi bağımsız resim atölyesini kurdu.

2000 yılında yüksek lisans programını kazandı. Bir süre devam ettikten sonra yüksek lisansı bıraktı, o günden beri sadece resim yapmaktadır.

Sanat serüveni boyunca katıldığı ulusal resim yarışmalarından, dokuz adet ödül kazandı, 2005 yılında yapılan ‘’yılın genç ressamı yarışmasında’’ finalistlerden biri seçildi. Sanat yolculuğunda 20 adet solo sergi açtı ve onlarca karma ve proje sergisinde yer aldı. Hakkında yazılı ve görsel medyada birçok sanat haberi yayınlandı. Art Basel İsviçre, Art Miami ve Contemporary İstanbul vs. gibi uluslararası fuarlarda eserleri sergilendi. Sanatçının İngiltere, Fransa, Amerika, Hollanda, Japonya vs. gibi yabancı ülkelerde ve ülkemizdeki birçok önemli koleksiyonlarda eserleri yer almaktadır. 2010 yılında atölyesini İstanbul’a taşıdı, çalışmaları halen İstanbul’daki bağımsız atölyesinde sürdürmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı