SANATTAN

Bedri Baykam’ın ‘Arka Bahçe’sini Ziyaret Edebilirsiniz

Sanatçı Bedri Baykam’ın 136. sergisi ‘Arka Bahçe’ Piramid Sanat Galerisi’nde açıldı.

Bedri Baykam, yaşam okyanusunda yol alırken, varış noktasını umursamadan gezme lüksüyle kapınızı her an çalabilecek bir denizci gibi ürettiği son işleri, kendi tasviriyle ‘kendi arka bahçemden gelen taze bir meyve suyunu içmek gibi..’ bir kıvamda sanatseverlere sundu.

Sergiyi ‘Ben Türk sanatından çıktım’ diyenlere ithaf eden Baykam’ın 2013-2015 yılları arasındaki çalışmalarının yer aldığı ağırlıklı olarak tuallerden oluşan sergide, sanatçının düşünsel ve teknik planda kendi yakın geçmişinin bir sentezini oluşturan eserler sergileniyor.

Bedri Baykam Arka Bahçe

Piramid Sanat’ın bu sergi ile ilgili 144 sayfa olarak Türkçe-İngilizce olarak çıkarttığı katalogda, Sibel Baykam, Öykü Eras, Denizhan Özer ve Barış Sarıbaş’ın Bedri Baykam’la yaptıkları bir söyleşi de yer alıyor.

Bedri Baykam’ın California dönemi, Şerit Resimler, Dişi Entrikalar, Gerçek Sahteler, Lolitart, Tarihin Röntgencisi ve Be My Guest serilerine de göz kırpan taze izleri sunduğu bu sergi, bu kaynak değeri taşıyan katalogla birlikte iki kitap doğuruyor. 1. Kitap, Sanatçının graffitilerinin yanı sıra, ilk mağara döneminden bugüne kadar graffitilere ve sokak sanatına da değiniyor. 2. kitap ise ‘Eleştirmenlerin Kaleminden  Bedri Baykam’ ismiyle yayınlanırken, 1963’ten başlayan eleştirilerle bugüne kadar olan süreci anlatıyor.

‘ARKABAHÇE’ Sergisi 27 Mart Pazar gününe kadar Piramid Sanat’ta izlenebilir.

Piramid Sanat
Feridiye Cad. No:25
Taksim/İstanbul

Başa dön tuşu