BİR BİLENE SORDUKSANATTAN

Bir Bilene Sorduk: Enes Çelenay Yanıtladı

Kültür - sanat emekçilerine sorduk: Bu yaz ne okuyalım?

Art Dealer & vegan & queer aktivist Enes Çelenay yanıtladı:

– Sahilde Kafka, Haruki Murakami, Doğan Kitap
– Bitki Mitosları, Deniz Gezgin, Sel Yayıncılık
– Cinsel Çeşitlilik, Vanessa Baird, Metis Yayıncılık

Aynı anda birden fazla kitap okuyorum. Masamda, çantamda birden fazla kitap dağınık şekilde -ama kendi düzeninde- mevcut. Teoriden romana, şiirden gezi yazılarına doğru uzanan bir yolculuk. Her birinde farklı bir hikaye, her biri beni başka bir caddenin, bulvarın önünde bırakıp bir başıma bırakıyor. Sözcükler sokağında dolanı veriyorum harflerle. Bana o vakitten sonra cümleleri oluşturan harfler eşlik ediyor.

Okurken altını çiziyorum, not alıyorum, resmini çiziyorum bazen. Bazen de paylaşıyorum okuduğum kısımları…

Bu yaz okumanız için sizinle sevdiğim ve beni içine alı koyan, merak uyandıran 3 kitabı paylaşacağım.

Uzun zamandır Haruki Murakami okumak çok istiyordum ve nihayet bundan 1 ay önce elime Sahilde Kafka* kitabı geçti. Ve bir anda Murakami dünyasına giriş yaptım. 

Uzun süredir roman okumak istiyorum ama bir türlü kendimi bir romana veremiyorum diyorsanız bu yaz elinizden düşüremeyeceğiniz bir kitap. Beklenmedik son ve heyecan dolu bir serüven.

İkinci olarak sizinle bitkilerin mitolojik hikayesini anlatan Bitki Mitosları kitabını önermek istiyorum. Kitap şu an benim başucu kitabım. Sayfalarını tekrar tekrar açıp, geri dönüp okuma isteği uyandıran, bazen notlar aldığınız, belki defterinize eskizler bile çizeceğiniz bilgilere sahip. Ihlamurun, zeytinin, biberiyenin büyüleyici hikayesini bize sunan Deniz Gezgin’e teşekkür etmek istiyorum.

Ve son olarak sizinle Cinsel Çeşitlilik kitabını önermek istiyorum. Kuir toplumun heteronormatif dünyada var oluşu ve normların baskısı üzerine açıklık getiriyor. Bize kuir teoriden var olan cinsiyetlerin ötesinde bir kapı aralıyor.

Enes Çelenay Blog:
https://vincentmclouth.medium.com/

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı