ETKİNLİKLERTİYATRO OYUNLARI

‘Bir Hekimin Anıları’, İzleyiciyle Buluşuyor

Osmanlı döneminde başlayıp Cumhuriyete kadar uzanan bir hayat hikayesi… 

Salgın ve hastalık sarmalında sıkışıp kaldığımız, yüzümüzü bilime, onun gölgesinde bir ömür tüketerek mücadele veren hekimlere, sağlık çalışanlarına her zamankinden çok daha fazla çevirdiğimiz bugünlerde Türk tıbbını ve onu var edenleri Besim Ömer Paşa’nın kimliğinde hatırlamak ve hatırlatmak umuduyla…

Ömrünün sonuna kadar içinde yaşadığı toplum ve insanlığa hizmet için çabalayan idealist, aydın bir bilim adamıdır Doktor Besim Ömer Paşa (1862-1940) … Onun hayatı pek çok insana ilham verecek ayrıntılar ve derslerle doludur.

Prof. Dr. Besim Ömer Paşa’nın çalışmaları bir anlamda bugünkü modern Türk Tıp Tarihi’nin de başlangıç hikâyesidir…

Toplum yaşamındaki kısıtlamaların, kör ve batıl inançların özellikle kadın ve çocukları nasıl bir felakete sürüklediğini bildiği için Tıp eğitiminde ana dalını kadın doğum olarak belirleyen Dr. Besim Ömer Paşa ömrü boyunca kadınların toplumda var olmaları için mücadele vermiştir.

Yönetmenliğini usta yönetmen Biket İlhan’ın yaptığı belgeselde Dr. Besim Ömer Paşa’yı farklı oyunculuğuyla dikkat çeken Bahtiyar Engin canlandırdı.

Belgesel filmi ilk gösterimini, 19 Mart’ta AKM Yeşilçam Sineması’nda gerçekleştirecek. Sonrasında ise farklı şehirlerde özel gösterimlerle izleyiciyle buluşmak ve festivallere katılmak için hazırlık yapıyor.

Haber: Nasuh Bektaş  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu