ETKİNLİKLER

Bodrum Deniz Müzesi, Halikarnas Balıkçısı’nı Unutmadı

Bodrum Deniz Müzesi, Halikarnas Balıkçısı’nı 131. doğum yıldönümünde, “şahit olsaydı ne mutlu olurdu” konseptiyle etkinlik programı düzenliyor.
Anma programının ilk günü olan ve 15 Nisan tarihinde Bodrum Deniz Müzesi’nde gerçekleşecek etkinliklerde, açılış, UNESCO başvurusu imza töreni, ‘Bab-ı Ali Ressamı Cevat Şakir’ sergi açılışı ve semineri yer alıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Bölümü Öğretim Üyesi ve Bayrak Müzesi Müdürü Ömer Durmaz’ın ‘Bab-ı Ali Ressamı Cevat Şakir’ sergisi 15 Nisan-15 Mayıs 2021 tarihleri arasında Bodrum Deniz Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.

Her ne kadar ileride yazarlığıyla öne çıkacaksa da Babıali’deki ilk mesleği basın-yayın ressamlığı olan Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın (Halikarnas Balıkçısı) çizer yönü, Durmaz’ın sergisi ve saat 17.00’da başlayacak sunumuyla aktarılacak.

Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın (Halikarnas Balıkçısı) ülkemiz grafik-tasarım tarihindeki yeri konusunda araştırmaları ve projeleri bulunan Durmaz’ın müzemizde gerçekleşecek sergi ve sunumuyla, Balıkçı’nın, Bodrum’a sürgünü öncesinde, geçimini ressam olarak sağladığı, yazarlığıyla ön plana çıkmadan önce de Babıali’deki ilk mesleğinin basın-yayın ressamlığı olduğu konusu, görsel malzemeyle aktarılacak. Sergide, Balıkçı’nın 1920’li yıllarda dergi ve kitaplar için yaptığı kapaklar, çizdiği karikatürler, çizgi romanlar, aile arşivinde,  kendi kitaplarında ve müze arşivinde yer alan çizimlerinden örnekler yer alacak.

Piramid Sanat Sergi – Bedri Baykam ‘Kayıp Eşyalar Atölyesi’

Bodrum Deniz Müzesi etkinlik programı şöyle;

15 Nisan Perşembe

13:30

– Etkinlikler Açılışı Basın Toplantısı – Canlı Yayın

– İmza Töreni / Bodrum Deniz Müzesi – Canlı Yayın

2023 Yılının ‘Halikarnas Balıkçısı Anma Yılı’ olması için Bodrum Belediyesi Unesco

Başvurusu İmza Töreni

-Sergi Açılışı, ‘Bab-ı Ali Ressamı Cevat Şakir’ – Canlı Yayın

17:00

-Sunum, ‘Bab-ı Ali Ressamı Cevat Şakir’

Ömer Durmaz / DEÜ GSF Öğretim Üyesi – DEÜ Bayrak Müzesi Müdürü – Canlı Yayın

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı