ETKİNLİKLERSERGİ

Bozlu Art Project Mongeri Binası, Can Göknil – Kitap Tanıtımı ve Sergi Açılışı “Ressam Masalı”

Bozlu Sanat Yayınları’nın ilk resimli çocuk kitabı olan Ressam Masalı, 17 Aralık 2019 Salı akşamı Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda gerçekleşecek tanıtımla okurla buluşuyor.
Ressam kişiliğinin yanı sıra öz kültürümüzün konularıyla da yarattığı öyküler ve resimlediği çocuk kitaplarıyla sanat dünyamızda 50. yılını dolduran Can Göknil’in “Kendi ressamlarımız hakkında çocuklar için bir sanat tarihi kitabı hazırlasaydık içeriği nasıl olurdu, çocuklara sanat ve sanatçı kavramını nasıl anlatırdık?” gibi sorulardan hareketle ortaya koyduğu kitap, çocuklara sanatın bir ressam duyarlılığıyla sunulması anlamında sanat tarihimiz açısından oldukça önemli ve ender bir çalışma.

Can Göknil’in tekerleme şeklinde yazdığı özgün metni ve sanat tarihimize ressamca bir bakış niteliği taşıyan zengin görselliğiyle Türkiye’deki çocuk kitapları arasında önemli bir boşluğu dolduracak Ressam Masalı isimli kitapta yer alan orijinal resimler, kitap tanıtımıyla eş zamanlı gerçekleşecek sergide sanatseverler ile buluşacak. 17 Aralık 2019 – 1 Şubat 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek sergiyi gezen ziyaretçiler, Murat ve Esma Ertel ile Erdem Dilbaz’ın kitaptan yola çıkarak hazırladığı ses ve video enstalasyonunu da görebilecekler.

Sanat tarihçileri Dr. Özlem İnay Erten ve Oğuz Erten’in Türkiye’nin sanat tarihiyle ilgili çocuk kitaplarının eksikliğine dair görüşleriyle şekillenen bu proje onların danışmanlığı ile hayat buldu. Can Göknil, kitabı yazıp resimlemeden önce okullara giderek çocuklarla görüştü ve kitapta yer alacak resimlerle ilgili onların düşüncelerini aldı. Gerek resimleri gerekse özgün içeriğiyle akıllarda kalacak kitap, çocuklara ressamlarımızı usta bir ressamın bakış açısından sunmak ve onlara sanat sevgisi kazandırmak amacıyla Bozlu Sanat Yayınları tarafından hazırlandı.

Açılış: 17 Aralık Salı Saat: 18:30

Bozlu Art Project Şişli
Mongeri Binası, 19 Mayıs Mahallesi Dr. Şevket Bey Sokak No:5
Şişli / İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu