HEYKELSANATTAN

Buruşuk Kağıtları Andıran Bakırdan Heykeller

Galeri Nev İstanbul, Seyhun Topuz’un son dönemde ürettiği 11 heykelinin yer aldığı ‘Şimdiki Zaman’ isimli sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı Topuz, bu sergisinde 80’li yıllarda stüdyosunda denediği ve olgunlaşmaya bıraktığı formlara geri dönerken kendi sanat pratiğinde bilinen geometrik formların aksine, adeta buruşturulmuş kağıtları andıran bakırdan heykeller yaratıyor. Bakır bir levhaya şekil vererek oluşturulan bu heykeller, tamamen yapım aşamasında belirleniyor ve önceden hazırlanmış bir eskizi takip etmiyor. Heykellerin yapım süreci rastlantılara ve dışavurumcu bir tavra olanak sağlıyor.

Eserlerinde genellikle temel renkleri kullanan sanatçı, bu sergisinde siyah ve beyaz renklerinin hakim olduğu, iki adet sarı heykelinin bulunduğu bir yerleştirme sunuyor.

Galeri Nev Istanbul
Mumhane Caddesi No:52 İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Seyhun Topuz Kimdir?

1971 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Heykel Bölümü’nden mezun oldu. 1974’te aynı bölümde asistanlık yapmaya başladı. 1978-1980 yılları arasında çalışmalarını New York’ta, heykeltıraş Jose de Cree ile sürdürdü; 1983’te bir yıl geçirmek üzere New York’a yeniden gitti ve aynı yıl Maçka Sanat Galerisi’nde ilk kişisel sergisini açtı. 1972 yılından başlayarak çeşitli grup sergilerine davet edilen sanatçı, 1987’de ilk İstanbul Bienali’ne katıldı ve 2008 yılında Aydın Doğan Ödülü’ne layık görüldü.Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı