ETKİNLİKLERSERGİ

Büyükdere35, Baysan Yüksel’in ‘Sis’ Sergisine Ev Sahipliği Yapıyor

Büyükdere35, 1Wall Sergileri kapsamında Baysan Yüksel’in “Sis” isimli sergisine 15 Aralık 2021 – 15 Ocak 2022 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı Baysan Yüksel bu seride, son iki yıldır küresel olarak paylaştığımız belirsizliklerin gündelik hayatımız üzerinde yarattığı bu buğulu deneyimi mürekkebin sürprizlere açık akışkanlığını bir metafor, bir araç olarak kullanarak özel işlemden geçmiş tuvaller üzerinden yansıtıyor. Parçalar yapboz gibi bir araya gelerek benliğin bütünlüğünü yeniden inşa etmeye çalışıyorlar. Zihnin etrafını saran gri, parçalanmış sis tabakası derinlere indikçe soyuttan somuta, gri tonlardan pastel renk bloklarına doğru yavaş yavaş açılıyor. Karanlığın içinde bir aydınlık, derinlerimizde umudun ışığı olduğunu; sisin dağılıp berrak gökyüzünün yeniden görünür olacağını hatırlatmak istiyor.

Sis; izolasyon sebebiyle de gelişebilen beyin sisi /zihin sisi olgusuna sanatçının kendi deneyimleri ışığında ayna tutuyor. Beyin sisi; hafıza ve odaklanma sorunlarına, zihinsel netlik eksikliğine neden olabilen bir semptom olarak tanımlanıyor. Beyin sisini deneyimleyenler uyanık oldukları halde dalgın ve bir rüyadaymış gibi hissettiklerini, zaman kavramını yitirdikleri belirtiyorlar.

Geçmiş, gelecek ve şimdi; birbirinin içine geçmiş, bulanık. Zaman nasıl da akıp gidiyor anlayamıyorum. Her gün birbirinin aynı; sabah oluyor, akşam oluyor. Gün geceye, gece güne terk ediyor yerini. Dışarıda bir dünya var; gergin, kaotik, tehlikelerle dolu. Dickens romanlarını anımsatıyor bana. Çıkışı göremiyorum. Üzerine düşünemiyorum. Muğlaklık gri bir bulut gibi üstüme çökmüş.

Evden çıkmıyorum. İzoleyim. Bir süre sonra yataktan da pek çıkmıyorum. Çıkmıyorum değil, çıkamıyorum. Düşüncelerim yok sanki; ulaşamıyorum onlara. Sahi ben kimdim, neden bu yeryüzündeydim? Siliniyorum. Bir zamanlar var olduğum kişinin tortusuna dönüşüyorum.

Büyükdere35
Firuzağa Mah. Boğazkesen Cad. No: 76/B
Tophane – Beyoğlu/İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu