MÜZİKSANATTAN

“Çav Bella – Bella Ciao” Marşının Hikayesi

Türkçede “Çav Bella” olarak bilinen “Bella Ciao”, II. Dünya Savaşı sırasında İtalyan Partizanların söylediği bir şarkıdır.
“Bella Ciao” İtalyancada “Elveda Güzelim” anlamına gelmektedir.

“Bella Ciao” aslında bir İtalyan halk şarkısıdır. Bir zamanlar İtalya’nın kuzeyindeki Po Ovası’nda pirinç tarlalarında zor, hattâ sefil koşullarda çalışan işçilerin söyledikleri bu isyankâr şarkının bestecisi ve söz yazarları bilinmemektedir. Kasıklarına kadar suyun içinde pirinç toplayanların söylediği bu anonim halk şarkısı, sabahleyin pirinç tarlasına çalışmaya giden bir adamın evde bıraktığı karısına hitaben söyledikleri sözlerden oluşmaktaydı. Daha sonra sözler değiştirilerek faşizme karşı direnişe uyarlandı. Şarkı bu haliyle antifaşist mücadelenin sembolü haline geldi.

II. Dünya Savaşı patlayınca, İtalya’da önce Mussolini’ye, sonradan da Alman işgalcilere karşı mücadele veren İtalyan anti-faşist direnişçiler tarafından sözleri değiştirilmiş ve marş formatında söylenmeye başlamıştı. Direnişin bir sembolü haline gelen şarkı, kısa sürede anarşistleri, komünistleri, sosyalistleri ve diğer anti-faşist grupları bünyesinde toplamış olan İtalyan partizanlarının resmi marşı haline gelmişti. Savaştan sonra da haksızlığa, eşitsizliğe karşı mücadeleyi benimseyenlerin, devrime inananların, Sosyalistlerin marşı, yani bir devrim şarkısı olmayı sürdüren “Bella Ciao” dünyanın dört bir köşesinde onlarca farklı dilde seslendirilmiştir.

Ünlü ABD’li şarkıcı Tom Waits de Trump karşıtlarına destek için söylemişti:

ANTI-Records tarafından yayımlanan parçanın klibinde ABD Başkanı Donald Trump’a karşı düzenlenen sokak gösterilerinin görsellerinin kullanılması dikkat çekti. Şarkı, gitarist Marc Ribot’un Songs of Resistance 1942-2018 (Direniş Şarkıları) adlı albümde yer alıyor.

Şarkının klibini ise Jem Cohen yönetiyor.

Ana Görsel: http://fotosafarikastamonu.blogspot.com/

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı