SANATTAN

Cemal Süreya Kızkulesi̇’nde Anıldı

Cemal Süreya 90 Yaşında

Bugün büyük şair Cemal Süreya’nın doğum günü. CSKSD kayıtlarına göre 28 Temmuz‘da dünyaya gelen şair 90 yaşında… Şiirleri geniş kitlelerce sevilen şairin her yıl mezarı başında kutlanan doğum günü için bu yıl Kızkulesi sahilini seçen dernek, Cemal Süreya‘nın şiirini anımsatarak bu seçimin nedenini şöyle belirtiyor:

Özal dönemindeki özelleştirme furyasına tepki olarak şair, “Kızkulesi düş getiren pay senetleri kapış kapış gitti” demişti. Bugün de ülkenin bütün değerlerinin satışa sunulmasına tepki olarak CSKSD, şairin doğum günü kutlamaları için Kızkulesi‘ni seçti.

Saat 11:00’de gerçekleşen buluşmayı Kültür Sanat Tv kare kare görüntüledi.

Seyiyyit Nezir
CSKSD Başkanı Seyyit Nezir

Dernek Başkanı Seyyit Nezir, şiirleri yüzbinlere ulaşan Cemal Süreya‘nın dünya görüşü ve aydın kişiliği üstünde yeterince durulmadığını belirterek söze başladı.

Cemal Süreya’nın şiirde bireysel temalara giydirdiği politik vurgular, şiirindeki hüzünle alayın yer yer isyancı duygularla kışkırtıcı bir yaşama sevinci edinmesini sağladı. 

Yaşamının son 10 yılında, günlük Aydınlık gazetesinde, haftalık 2000’e Doğru’da şairin ve şiirin politik işlevini yansıtan Marksist yönelimlerini daha açık bir tavırla sergiledi. İçinde bulunduğumuz küresel salgın koşullarında Cemal Süreya’yı şiirleri, edebiyat anlayışı, dünya görüşüyle anmak ve daha bir içselleştirmek, dünya çapında yaşanan her türlü olumsuzlukta oligarşinin suçlarını sergilemek toplumsal ihtiyaç…

Bu ihtiyaçtan yola çıkarak onun aydın tanımını özümsemek gerekiyor. Cemal Süreya, 12 Eylül sonrasında Türk aydınlarının kendi yurdunda sürgünlük  duygusu yaşamakla birlikte toplumsal sorumluluk duygusunu terk etmediği düşüncesindeydi. Ne ki 1990 sonrasında yükselen değerlerin peşine düşerek küçük maddi çıkarlar yönünde savrulan aydınlar gitgide kitlelere güven vermez oldular. CSKSD, aydınlara kişiliğini geri kazanma yönünde Cemal Süreya’nın tutumunu örnek almayı öneriyor.”

Gül Karyıldız
Gül Karyıldız

Etkinlikte Gül Karyaldız, Cemal Süreya’nın şiir ve düşüncelerinde örnek alınacak önemli ayrıntılara değinerek, derneğin bu benzersiz girişimini çok anlamlı bulduğunu belirtti.

Ahmet Tığlı
Yazın Sanat Koop Bşk. Ahmet Tığlı

Yazın Sanat Koop Bşk Ahmet Tığlı, kimilerince yadırganan bu atılımın da önümüzdeki yıllarda benimsenip geleneksel hale geleceğini dile getirdi.

Tamer Tezin
Tamer Tezin

Tamer Tezin, Cemal Süreya‘nın şiirdeki özgünlüğünün kişilikte ve aydın tavrında da özgünlüğü getirdiğini söyledi; onun özgünlüğünün geniş kitleler üzerinde etkili olduğuna dikkat çekti.

Nesrin Karyıldız
Nesrin Karyıldız

Nesrin Karyaldız; Cemal Süreya ve adını taşıyan dernekle tanışmasının onu yaşama daha sıkı bağladığını, yaratıcılığa yönlendirdiğini söyleyerek, dernekte daha etkin çalışmak istediğini belirtti.

Konuşmalar dan sonra şairin Gül, Sizin Hiç Babanız Öldü mü?, Hür Hamamlar Denizi, Yazmam Daha Aşk Şiiri, Çay Bahçesi, Kalın Abdal, Türkü, Kahvaltı, Düello, Fotoğraf, Edip Cansever, Turgut Uyar, Hükümet, Üstü Kalsın şiirleri okundu.

Daha sonra kahvaltı için Damolis Kafe‘ye geçildi. Cemal Süreya’nın öngörüsü ışığında ve şiir eşliğinde herkes kahvaltıdaki mutluluğu yakalamaya çalıştı.

Kahvaltı

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı