ETKİNLİKLERSERGİ

Çerkes Karadağ’ın ‘Kimlik, Varlık Ve Hiçlik’ Sergisi Açılıyor

Fotoğraf sanatçısı Çerkes Karadağ’ın, birbirini tamamlayan yeni tuval resimleri ve fotoğraflarından oluşan ardışık 2 serginin ikinci ayağı “KİMLİK, VARLIK VE HİÇLİK” isimli fotoğraf sergisi 1 Aralıkta, Pom Art & Design Galeri’de sanatseverler ile buluşuyor. 

Çerkes Karadağ bu fotoğraf seçkisinde, “Varlık ve Kimlik” kıskacındaki bireyi hiçliğin bilinmezlerinden kopararak baş tacı ediyor. Varlık, Kimlik ve Hiçlik’i temel alan fotoğraflar, varlıkla hiçlik arasında bir kimlik sıkışmasına maruz kalan bireyin konumuna dikkat çekiyor, postmodernizmde olduğu gibi, gerçekte durması gereken yerde durmayan nesneleri yepyeni bir düzleme yerleştiriyor. Varlıkla hiçliği bir takım göstergeler üzerinden ifade etmeye çalışırken, aslında bu kavramların şaşırtıcı biçimde ne kadar iç içe olduğunu gösteriyor, kültürel birer öğe olarak hem zamansal gerçekliklere alan açıyor, hem de izleyiciye kendi öyküsünü inşa edecek anlamlı boşluklar sunuyor. Daha doğru bir ifadeyle fotoğraflar izleyiciyi bir duruş sergilemeye, tutum almaya veya göstergenin varlığına dahil olmaya mecbur bırakıyor.

Sanat yaşamı boyunca kariyerine edebiyat, senaryo, resim, fotoğraf ve fotoğraf kuramına ilişkin kitaplar sığdıran Çerkes Karadağ’ın bugün en fazla bilinen veya görünen cephesi fotoğraf sanatı ve sanat kuramıdır. Uzun zamandır fotoğrafla birlikte tuval resimler de yapan Çerkes Karadağ’ın fotoğrafları sanat ortamında ne kadar görünür olmuşsa, bunun tersine resimleri de aynı oranda gözden uzak kalmıştır. Çerkes Karadağ’ın yeni özgün resimleri geçtiğimiz ay, Yasemin Semercioğlu küratörlüğünde, SEKANSLAR isimli sergiyle sanatseverlerle buluşmuştu. Bu kez, aynı serginin devamı olan ve tuval resimleriyle örtüşen çağdaş sanat fotoğrafları, 1 Aralık’ta Pom Art & Design Levent galeride izleyici karşısına çıkıyor.

“Sergideki fotoğraflar kökleri geçmişe uzanan güncel olguları tarihsel bağlamına müdahale etmeden bir anlamda apaçık göstergeler eşliğinde hiçleştirmeye çalışıyor. Basmakalıp konuları ele alarak varlık ve kimlik kıskacındaki bireyi hiçliğin bilinmezlerinden kopararak baş tacı ediyor. Böylece göstergeler aracılığıyla zamanın ve olguların çağrısını günümüze ulaştıran bir role soyunuyor. Fotoğraflar varlığın gölgesinde önemsiz kılınan, hiç görülmeyen veya hiçleştirilen kimliklerin içine düştüğü çıkmazlara bir ayna tutuyor. Çünkü varoluşla yok oluşun birbirine karıştığı veya iç içe geçtiği günümüz koşullarında bireysel kimliğin nasıl erozyona uğradığı veya yok olduğu gün gibi açıktır.”
İstanbul, 19 Kasım 2021

Açılış
1 Aralık 2021 | 12:00 – 19:00 pm

POM ART & DESIGN Levent Galeri
Nisbetiye Mahallesi, Aytar Caddesi, Aytar Apt, D:5 No.20
Beşiktaş/İstanbul
Tel: (0212) 270 06 77

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu