ETKİNLİKLER

‘Cesur ve Fark Yaratan Kadınlar’ Semineri: ‘Sarah Bernhardt’

“Sarah Bernhardt’ın bir benzeri yoktur. Bütün zekâsını, bütün içgüdülerini ve deneyimlerinden edindiği sahne bilgisini rolüne katar.” -Oscar Wilde

Mimarlık ve Sanat Tarihçisi Mine Çağlar, ‘Cesur ve Fark Yaratan Kadınlar’ seminer serisinde Sarah Bernhardt’ı sahnelerde canlandıran devlet sanatçısı Dilek Türker’in katılımı ile Sarah Bernhardt’ın yaşamını konu alıyor.

Mimarlık ve Sanat Tarihçisi Mine Çağlar‘ın hazırladığı ‘Cesur ve Fark Yaratan Kadınlar’ seminer serisi, Sarah Bernhardt’ın yaşamı, oyunculuğu, döneminin entelektüel çevresi ile olan ilişkileri, dönem tarihi ve II.Abdülhamid’in davetlisi olarak Orient Exspress ile geldiği İstanbul notları ile oldukça geniş içerikli bir sunumla karşınızda olacak.

Seminerin konuğu ise Sarah Bernhardt’ın yaşamını sahnelere taşıyan devlet sanatçısı Dilek Türker olacak.

6 Mart Pazartesi
21:00
Online Seminer
Bilgi ve Kayıt: 0 533 543 17 23
SARAH BERNHARDT
Mine Çağlar, Mimarlık ve Sanat Tarihçisi

Dilek Türker ve Tayfun Yılmaz’ın oyunculukları ile sahnelenen Bu Bir Efsane – Sarah Bernhardt oyununun programı ise şöyle:

9 Mart saat 20:30 Süleyman Seba Kültür Merkezi
20 Mart saat 20:30 Caddebostan Kültür Merkezi
21 Mart saat 20:30 Akatlar Kültür Merkezi
5 Nisan saat:20.30 Süleyman Seba Kültür Merkezi

Biletlere biletix, biletinial ve mobilet’ten ulaşabilirsiniz.

Sarah Bernhardt Kimdir?(1844 -1923)

Fransız tiyatro oyuncusu. 1870’ler itibarıyla ününü duyurduğu önce Avrupa’da ve ardından Amerika’da aranılan biri oldu. “Kutsal Sarah” takma adını alan Sarah Bernhardt etkileyici fiziği, yeteneği ve çelik gibi iradesiyle yıllar içinde Fransa’nın itibarlı tiyatrosu Comédie Française’in en dikkat çekici aktrisi olmuş, sonra kendi tiyatrosunu kurarak kimi zaman mali açıdan zorlansa da sahnelerden kazandığını yine mesleğine yatırmış ve Paris’e enfes bir tiyatro binası kazandırmıştır.

1915’te ciddi bir sakatlığın 10 yıl ardından, ayağı kesildi ve tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kaldı. Yine de kariyerine ayakta durabilmesi için tahta bir protez ayak kullanarak devam etti. Fiziksel durumu yüzünden sahne üzerine hareket edemiyordu ancak yaşlılığına rağmen değişmeyen sesi ile izleyicileri etkileyebiliyordu.

Deprem Sonrası Akut Stres Bozukluğuna Dikkat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu