ETKİNLİKLERSERGİ

David Hockney Eserleri Sakıp Sabancı Müzesi’nde

Zamanımızın en önemli ve yaratıcı sanatçılarından biri olarak kabul edilen David Hockney’nin eserleri, Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisi ile ilk defa Türkiye’ye geliyor.

Sakıp Sabancı Müzesi, Akbank işbirliğiyle 20. ve 21. yüzyılın en ilham verici sanatçılarından David Hockney’nin Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisine 11 Mayıs – 29 Temmuz tarihleri arasında ev sahipliği yapacak.
Daha önce Londra’daki Royal Academy’de ve Brüksel’deki Bozar’da sanatseverlerle buluşan serginin üçüncü durağı Sakıp Sabancı Müzesi olacak.
David Hockney’nin Covid-19 salgınının ilk döneminde Normandiya’daki evinde iPad ile yaptığı ve sanatçının baharın gelişini müjdeleyen 116 resminden oluşuyor.

Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisindeki iPad resimleri; ‘yaşam sevgisi’ ve ‘umut’ dolu resimler olarak izleyiciyi karşılıyor. Sergi resmin dehası olarak kabul edilen Hockney’in meyve ağaçları, çalılar, çiçek bahçeleri, gölet ve nehirler, tarlalar ve uzak tepelere uzanan bir manzarada çalıştığını, baharın senelik yolculuğunu çıplak ağaçlardan tomurcuk ve çiçeklere, bol yeşil yapraklara kadar yakaladığını gösteriyor. Sergi baharın başından sonuna bir hikayesi, adeta bir kutlaması niteliğinde ve doğal dünyanın mucizelerini, sürekli yenilenişini, yaşam döngüsünü izleyiciye hatırlatıyor.

Sergi ile ilgili Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ve Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergilerinin küratörü Edith Devaney’in katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi.

SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer’in konuşması ile açılan toplantıda Ölçer, “Sakıp Sabancı Müzesi’nin 20. yılında, çağımızın en önemli sanatçılarından biri olan David Hockney’nin eserlerinin ilk defa Türkiye’ye taşındığı Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisini ağırlamanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. İnsanlığın uzun geçmişinde ilkbahar daima karanlıktan çıkışın, yeniden doğuşun sembolü olmuştur. İlkbaharla karanlık aydınlanır, canlılar uzun uykularından uyanır, yaşam kaynağı toprak ananın tohumlarıyla bereket saçar ve bu döngü ilelebet sürer. David Hockney Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisinde, 21. yüzyılın teknolojisiyle tabiatın uyanışını ‘gün be gün’ aktararak baharın tüm renklerine şahit olmaya davet ediyor. Mevsimin baştan sona hikayesi, adeta kutsaması niteliğindeki serginin, zorlu geçen Covid 19 deneyimin ardından herkese iyi geleceğini düşünüyor,  çocuk saflığıyla üretilen bu eserlerin hepimiz için umut ve neşe kaynağı olmasını diliyorum. Daimi yol arkadaşımız Akbank’a ve Yönetim Kurulu Başkanı sevgili Suzan Sabancı Dinçer’e çok teşekkür ediyorum. Büyük sanatçı David Hockney’i huzurlarınızda saygıyla selamlıyorum.  Kendisine bu ilham verici eserleri yarattığı için; Royal Academy ve Brüksel Bozar’dan sonra, Chicago’daki Art Institute’dan önce sergilenmeleri üzere bizi seçtikleri için şükranlarımı sunuyorum. Çocuk resimleri kadar saf ve naif bu eserler, yaşı olmayan bir sanatçının, David Hockney’nin yaşsız bir dünyanın insanlarına hediyesidir” dedi.

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, “Bu yıl Sakıp Sabancı Müzesi ile birlikte çağımızın en önemli sanatçılarından David Hockney’nin doğadaki bahar coşkusunu ön plana çıkardığı ‘Baharın Gelişi, Normandiya, 2020’ adlı müthiş sergisine ev sahipliği yapıyoruz. David Hockney’nin Türkiye’deki ilk büyük ölçekli sergisi. Bu sergi sayesinde İstanbul’un ve ülkemizin yurtdışında doğru ve iyi tanıtımını yapmaktan özellikle gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergilerinin küratörü Edith Devaney ise “Öncelikle güzel bir bahar gününde İstanbul’da olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Geçen sene İngiltere’de Royal Academy ve ardından Brüksel Bozar’da açtığımız serginin üçüncü durağının Sakıp Sabancı Müzesi olabilmesini sağlayan sevgili meslektaşım Dr. Nazan Ölçer’e ve ekibine; sergiyi destekleyen Akbank’a ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Suzan Sabancı Dinçer’e çok teşekkür ediyorum.David Hockney, eleştirmenler ve tarihçiler tarafından 20. ve 21. yüzyılların çok önemli bir sanatçısı olarak görülüyor. Kitlelerin kendisine duyduğu hayranlıkla birlikte Hockney sanat dünyasında adeta bir fenomen. David Hockney her zaman kendi sanatsal ilgi alanlarının ve birçok merakının peşinden gitti. Bunları yaparken trendlere önem vermedi, geçmişe ve eserlerinde sıklıkla ifade bulan sanat tarihine olan derin bilgisi ve ilgisine yöneldi. Teknolojileri kullanması, teknolojiye olan ilgisi kimi zaman yanlış yorumlansa da resim yapmanın yeni yollarını keşfetmekle ilgili olduğuna inandı. Öyle ki bir söyleşisinde Van Gogh’un, Monet’nin iPad’i onunla aynı nedenlerle seveceklerini söyledi. David Hockney kendi deyimiyle “baharın gelişi”ni daha önce de betimleyip ele almış bir sanatçı.  2011’de Yorkshire’da ilk defa iPad kullanarak eserler üretti ve bunlar Royal Academy of Arts’ta açılan A Bigger Picture (Daha Büyük Bir Resim) sergisinde sergilendi. Bu, Hockney’nin söz konusu yeni aracı kullanarak ürettiği ilk çalışmasıydı. 2013’te tekrar aynı konuyu ele alarak Yorkshire’da bu kez baharı bir dizi kâğıt üzerine füzen eserde betimledi. 2020’de ise baharı Normandiya’da yakalamaya karar verdi ancak bu sırada pandemi başladı. Renkleri daha özgürce çizme, katmanlar halinde çalışma fikriyle bir kez daha iPad’i seçti.  David Hockney, bir sahneyi, bir konuyu görme ve onun göze çarpan ve kısacık yönlerini yakalama hızının iPad’de hızlı olduğunu biliyordu.  Herhangi bir tuval hazırlığı veya boya karıştırma ve ardından boyanın kurumasını bekleme gibi bir süreç yoktu. Dört aylık bir zamanda 116 görüntü ürettti. Normandiya’da Monet’nin Giverny’deki bahçesindeki resimlerin saf güzelliği de Hockney için bir ilham kaynağı oldu. Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisi, izleyiciye zamanın açılımına dair güçlü bir his veriyor. Tüm sanatseverlerin bu sergiden olağanüstü güzel duygularla ayrılacağına inanıyorum” dedi.

11 Mayıs – 29 Temmuz tarihleri arasında Akbank’ın desteğiyle Sakıp Sabancı Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisi kapsamındaki etkinlikler de uzun bir aradan sonra ilk defa yüz yüze olarak gerçekleştirilecek.  SSM Öğrenme Programı kapsamında düzenlenecek çocuk eğitimleri, Akbank Sanat Konuşmaları başlığıyla yetişkin eğitimlerinin yanı sıra film gösterimleri ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle tasarlanan atölyelerle bahar SSM’de dolu dolu yaşanacak.

Sergi ve etkinlikler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu