RESİMSANATTAN

Değeri 55 bin TL olan portre sahibine teslim edildi!

Ressam Gökhan Yıldırım, Siberasist Şirketler Grubu Kurucu ve Müdürü Serap Günal için özel malzemeler ve teknikler kullanarak hazırladığı yağlı boya portre çalışmasını tamamladı. Yıldırım, tamamlanan tabloyu Günal’ın Ataşehir’de bulunan ofisinde bizzat kendisi teslim etti. Tablo değerinin ise 55 bin TL olduğu açıklandı.

Siberasist Şirketler Grubu Kurucu ve Müdürü Serap Günal‘ın, Ressam Gökhan Yıldırım‘dan bir tablo istemesi üzerine; ressam normal koşullarda sunmayacağı bir teklifte bulunarak bir portre çalışmaya karar verdi. Aslında portre sanatçısı olmadığını belirten Yıldırım, “Serap Hanım, kariyerinde başarılı ve hayata güzel bakan, çok neşeli hayat dolu birisi… Kendisinin daha birçok olumlu özelliği enerjisine de yansıyor. Ben de isteği üzerine bir tablo yapmak yerine bu enerjisini tuvale işlemeye karar verdim. Aslında bir portre sanatçısı değilim ancak aramızdaki dostluk bu çalışmayı tamamlamam için bana yeterli geldi. Şimdiye kadar genellikle sürreal ve karma çalışmalar yaptım. Bu portre çalışması neredeyse benim için de bir ilk oldu diyebilirim. Tablo için çok özel boyalar kullandım ve katman katman çalıştım. Ayrıca tonlamayı da bıçakla kazıyarak işledim. Yaklaşık olarak 3 ayımı aldı. Bilirsiniz portreler genellikle fotoğraf gibi yapılır. Ancak ben biraz daha çizgisel, renksel ve sanatsal içeriği olan detaylara gittim. Yani biraz da Serap Hanımı yansıtsın istedim. Boyut olarak uzunluğu 185, genişliği 135 santimetre ebatlarında bir tuval hazırladım. Aslında tablo, biraz Serap Hanım’a biraz da bana ait. Çünkü ben çalışırken kendimden de bir şeyler katarak değişiklikler yaptım. Bu da birebir benzer bir çalışma yapmanın dışına çıkarak sanatımı yansıtmanın en güzel yolu oldu ve ortaya böyle bir eser çıktı” dedi.

GÜNAL: BANA ÇOK İYİ GELDİ, ÇOK MUTLU OLDUM

Portresini almanın sevinci gözlerinden okunan Günal ise, “İlk defa böyle bir şeye sahip olduğum için heyecanlıyım. Açıkçası portresi yapılacak kişi değerlendirmesi yapılırsa, herhalde ben o potanın kenarından bile geçemem. Ancak Gökhan Bey’in teklifi sonucu verdiğimiz kararın ardından ortaya çıkan bu eser için iyi ki diyorum. Şu an gerçek bir sanatçı bakış açısıyla ortaya konulan bu portre çocuklarıma miras bırakmak için son derece muazzam. Resmi ilk gördüğümde hissettiğim şey nedense utanmak oldu. Doğrusu bu kadarını beklemiyordum. Saniyeler içinde her detayını incelemeye çalışırken, kendimden kaçmak istedim bir an. Öylesine heybetli ve kararlı olmuş ki, tüm detaylarını incelersem utancım artacak gibi hissettirdi. Ama bana çok iyi geldi, çok mutlu oldum” diye konuştu.

Gökhan Yıldırım’ı kibar, naif, kararlı bir sanatçı olarak değerlendiren Günal, “Bakış açısını çok severim. Eserleri tamamen özgün ve merak uyandırıyor. Sıkı bir koleksiyoneri olmayı planlıyorum. Başarılarının uluslararası platformda daha sık konuşulur olacağından eminim” şeklinde ifade etti.

RESSAM GÖKHAN YILDIRIM KİMDİR?

Gökhan Yıldırım, 24 Şubat 1986 tarihinde Ahlat’ta doğmuştur. Yıldırım, üç çocuklu bir ailenin ikinci çocuğudur.

Ailesi 1988 yılında Antalya’ya yerleşince eğitim hayatına orada başladı. İlköğretim yıllarının başlarında el sanatları ve sanatla ilgili diğer çalışmalara da ilgisi olduğunu fark edince kendisini bu alanda yetiştirmeye karar verdi. Öğretmeninin kendisine verdiği ödev sayesinde ilk sanat tecrübesini yaşadı ve giderek sanata ilgisi artmaya başladı. Resim derslerinde en yakın arkadaşlarının iyi notlar alması için onlara resimler yapardı ve bu yüzden zaman zaman kendi resimlerini yetiştiremediği bile olmuştur. Sanatla ve özellikle resim ile olan bağı giderek güçlenmiştir ve ilerleyen yıllarda bunların meyvesini de toplayacaktır.

1997 yılında ailesinin ayrılması sonucu annesi ile yaşamaya başladı. İlk ödülünü 1997 yılında okullar arası düzenlenen kompozisyon ve el yazısı yarışmasında aldı. 1998 yılında okulda düzenlenen resim yarışmasına katılarak ilk resim ödülünü almış oldu. Aynı yıllarda Alman Dili Edebiyatı ve Eğitimi alarak Almanca öğrenmeye başladı. 2000 yılında İngilizce dilini de merak ederek İngilizce öğrenmeye başladı. Ve Lise yıllarında hem okuyup hem çalışarak yabancı dilini geliştirmeye devam etti. Sanatçı bakış açısının ona verdiği evrensel olma güdüsü ile hareket eden Yıldırım, ilerleyen yıllarda farklı dilleri de öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Ayrıca, lise yıllarında tiyatro, sahne eğitimi alarak bir dönem tiyatro ile de ilgilendi.

2004 yılında ilk yurtdışı deneyimini yaşadıktan sonra yurt dışına olan merakı artınca 2006 yılında Almanya’da 6 ay yaşayıp bir dönem orada kalmayı seçti. 2006 yılında amatör olarak resim yapıp bundan gelir etmeye çalıştı. 2009 yılındaki askerlik döneminde Rusça diline merak salıp Rusça yazmayı ve okumayı kendi çabasıyla öğrendi. 2011 yılında Atv, Star ve birtakım yaygın televizyon kanalları için sanatsal çalışmalar da bulundu. Star Tv’de yayınlanan “İffet” dizisi, TNT ekranlarında yer alan “Yıldız Masalı” dizisi, Atv’de yayınlanan “Karadayı” dizisi için sanat yönetmeniyle birlikte yaptığı çalışmalar oldu. Bu dizilerde kullanılmak üzere kendi resmettiği tablolarını da sergilenmesi için verdi.

Bu sayede yaptığı çalışmaların ilk kez televizyon ekranlarında yayınlanmasını sağladı. Bu sırada bazı ünlü isimler ile çalışma fırsatı bulunca televizyon dizileri ve sinema filmleri için çalışmalar yaptı.

2011 yılında yaptığı bir tabloyu İstanbul’da bir şirket sahibine yüksek bir fiyata satarak kendini bu alanda ispatladı.

2012 yılında ilk sergisini yurt dışında açtıktan sonra sanata bir dönem ara verip ticaret hayatına atıldı. Uluslararası ticaret yapmak için birçok farklı ülkede bulundu. 2014 -2015 yılında İtalya’nın Roma, Floransa, San Marino şehirlerinde ve ondan sonra 2 yıl kadar Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yaşadı. Yurtdışında yaşadığı bu dönemlerde çeşitli çalışmalarda bulundu.

Kiev’de yaşadığı dönemlerde öğrendiği Rusça dilini daha da geliştirerek ticaret ve mesleki hayatına devam etti. 2016’dan sonra Türkiye’ye dönerek sanatsal çalışmalarına İstanbul ve Antalya’da devam etti. 2019 yılında İstanbul’da kişisel sergisi için çok çalıştı ve bunu gerçekleştirdi. Yaptığı çalışmalardan elde ettiği gelirlerin bir kısmını; toplum içindeki ihtiyaç sahipleri ve vakıflar ile paylaşma prensibi ile hareket etmektedir. Bu anlamda “İyilik peşinde koş” sloganı ile çalışmalarını sürdüren Adım Adım platformu için resmi bağışçı olarak bulunmaktadır. Aynı zamanda “Okumak her çocuğun hakkıdır” prensibiyle faaliyetlerini yürüten TOÇEV ile çalışmalar yapmıştır. Beşeri ve İktisadi Kalkınma Derneği (BEKA) çeşitli çalışmalarda bulunmuştur. Afrika Vakfı için de destek olmaya devam etmektedir.

Kendisi Türkçe, Almanca, İngilizce, Rusça gibi 4 farklı dili akıcı olarak konuşup yazmaktadır. Bununla birlikte sanat, sergi, kültürel ve yardım faaliyetlerini halen sürdürmektedir. İlgilendiği spor dalları arasında koşu, yüzme, ağırlık, atletizm, golf bulunmaktadır. Şu an Türkiye’de yaşamını sürdürürken İstanbul ve Antalya arasında çeşitli zamanlarda ticari ve mesleki olarak seyahatlerde bulunmaktadır.

Gökhan Yıldırım, “yildirimarte” adındaki Instagram hesabını 2014 yılında bir arkadaşı ile oluşturduktan sonra 2017’de sayfayı tamamen kendisi alarak yönetmeye devam etti ve bugün yaklaşık 190 bin takipçisi bulunan sayfa sanat anlamında dünyanın birçok bölgesinden ressamın eserlerini bünyesinde barındıran bir sanat galeri olarak değer kazandı. Dünya çapında çeşitli sanatçıya alan açıp fırsat sunan bu platform aracılığı ile binlerce kişiye ulaşılıyor. Bunun yanısıra “yildirimarte” tescilli bir marka olarak şirket statüsünde faaliyetlerini de sürdürmeye devam ediyor. Bu kapsamda sosyal medya ağı instagram ve web sitesi aracılığı ile özel sanatsal malzemeler, yurt dışında üretilen el yapımı boyalar ve birinci sınıf kaliteli ürünlerin satış hizmeti de sunuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu