RESİMSANATTAN

Doğukan Çiğdem’in imgeleri ile ‘Çok Uzun Sürmüş Gece’

Uzun süredir sosyal ve tarihsel katmanlarla ilgilenen sanatçı Doğukan Çiğdem’in ‘Çok Uzun Sürmüş Gece’ isimli sergisi Galeri Bu’da açıldı.

M. Wenda Koyuncu küratörlüğünde düzenlenen sergide sanatçı Doğukan Çiğdem, arkeolojik sahaları bir seferi gibi dolaşarak, gözlemler yapıp kayıtlarını tutarak bir tür sosyal arkhe’nin peşine düşüyor. Şimdiki zamana ait sorunların aydınlatılamamış bir geçmiş’ten değil, karartılmış bir geçmiş’ten kaynaklandığını dillendiren Sanatçı, çalışmalarında geçmiş’i, ardda kalanı, suskun bir hazne olarak telakki etmek yerine; şimdi’ye dair olanı, bir akışın içinde göstermeye çalışarak hayata karşı tutumumuzu belirleyen stratejik bir nokta olarak görüyor.

Daha önce açtığı ‘Adem’ isimli sergisinde insan eylemi ile diğer varlıkların eylemlerini hiyerarşik olmayan bir bakışla ele alan sanatçı, bu seride işleri biraz daha karmaşıklaştırıyor. Hiyerarşik yapıların tehlike sinyallerini haber verirken semboller, göstergeler, sesin söze evrilmesi gibi nosyonlar üreten insanın, katmanlaşmaya başlayan toplumsallık içinde kendisiyle ve doğayla ilişkisini daha problematik hale getirmesindeki farklılığının işaretlerini görünür kılmaya çalışıyor.

Tarihin henüz inşa edilmediği devirlerde insan ve diğer canlı topluluklarının zaman dışı akışını resmeden sanatçı, tarihsel bir okumanın ötesine götürüyor. Engin bir uzamın bağrında canlı hayatının sınır bilmez serbestliğini gösteren resimler, izleyiciyi hegemon olan bütün bu anlatıların gün doğumuna götürüyor. Keskin konturlar ve yoğun boya katmanlarıyla dışa vurumcu izler taşıyan çalışmalarda sanatçı Doğukan Çiğdem, arkeolojik bulgulardan dönüştürdüğü figürleri formun temsil edici misyonunun sınırında bırakıyor.

Küratör M. Wenda Koyuncu & Sanatçı Doğukan Çiğdem

Sınıflı toplumun şafağında veya bütünlük algısı yitirilmek üzere olunan kürenin gün batımında insanın türlü eylemlerinin ve üretmiş olduğu sembollerin siyasi mirasını masaya yatıran bu sergiyi, 14 Ocak 2019 tarihine kadar Galeri Bu‘da ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca aynı serinin farklı resimleri Ankara Kova Art Space’de de sergilenecek.

Galeri Bu
Şahkulu Mah. Serdar-ı Ekrem Sok. No: 11
Galata/Beyoğlu/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Ankara Kova Art Space
Güvenlik Cad. 17/A
Ankara

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı