ETKİNLİKLERSERGİ

Dose Coffe and Dose Art Space Sergi – Oğulcan Sürmeli “9.99”

Sanatçıların disiplinlerarası çalışmalarına özgür bir “alan” açmayı hedefleyen Dose Coffe and Dose Art Space 25.10 – 30. 11. 2019 tarihleri arasında Oğulcan Sürmeli’nin “9.99” adlı ilk solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

Oğulcan Sürmeli’nin, hayatımızın her alanında maruz kaldığımız manipülasyonları sorgulamaya açtığı kişisel sergisi ‘’saptırılmış gerçeklik’’ ve ‘’özden ödün verme’’ olarak tanımladığı kavramlar etrafında şekilleniyor.

Gündelik hayatımızın içinde her an maruz kaldığımız göstergeler sanatçının üretim pratiğinin temelini oluşturuyor. Bu göstergeler kimi zaman üretim güçlerinin ürünlerini, duyurdukları reklam panolarının yırtık afişleri, kimi zamansa popüler bir video oyunu olarak izleyici karşısına çıkıyor. Sanatçı günümüzdeki tüketim biçiminin, kişilerin temel ihtiyaçlarının giderilmesinden çok, toplum içindeki yerlerini belirlemeye yarayan bir gösterge niteliği taşıdığını ifade ediyor. Bu bağlamda çalışmalarında üst üste bindirilmiş imajlarla, karmaşık ve düzensiz gibi görünen yüzeyler oluşturan sanatçı, günümüz temsili bireyin ‘’simgesel’’ benliğini ifşa etmeyi amaçlıyor.

‘’9.99’’ sergisi ise tüketimde söz konusu olan manipülasyon olgusunu, her alanda ‘’mış gibi’’ sunulan gerçekliklerle aynı perspektifte ele alıyor. Eksik olanı bulmayı hedefleyen sergi, karmaşık imajlar içinde gerçekliğimizi; asıl benliğimizi bulmaya dair yeni okumalar sunuyor.

Dose Coffee and Dose Art Space
Tomtom Mah. Tosbağa Sok. No: 7
Beyoğlu – İstanbul

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı