ETKİNLİKLERSERGİ

Dünya Çocuk Günü Sergisi

DÜNYA ÇOCUKLARININ ADI NEŞE OLSUN!

1 Haziran birçok ülkede DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ olarak kutlanıyor.
Bu özel günü kutlamak üzere Inter-Art Sanat Vakfı, bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Kıtalararası Çocuk Sanatı Sergisi’nin coşku dolu renkleriyle Romanya’nın Transilvanya Bölgesi’nde yer alan Aiud kentinden tüm dünyaya sesleniyor.

2 Haziran 2022 Perşembe günü saat 16:00’da Inter-Art Vakfı Sanat Galerisi’nde açılacak bu yılki serginin ana temasını oluşturan NEŞE, dünyanın tüm çocuklarına en çok yakışan duygu şüphesiz.

Inter-Art Vakfı Başkanı Stefan Balog, “Sanatın temel amacı neşe vermek, ulusları birbirine bağlamak ve insanlar arasında ama en çok da dünya çocukları arasında bir köprü olmaktır” diyor ve sevecenlik, merhamet, hoşgörü gibi duyguların yokluğunda günümüz dünyasının giderek şiddete sürüklendiğine, çocukların sevincinin de bir lüks halini aldığına dikkat çekiyor.

“Liviu Rebreanu” Çokkültürlülük Merkezi Yöneticisi ve Inter-Art Vakfı Sanat Yönetmeni Ioan Hadarig ise, 27 ülkeden 128 çocuğun imzasını taşıyan resimlerin oluşturduğu yaşam evreninde çocukların gözüyle kurulan değerler anlayışının yetişkinleri durup düşünmeye davet ettiğini ve çocukların neşesinin hayatın temel unsurlarından biri olarak kalması gerektiğini belirtiyor.

Romanya’nın, Türkiye ile birlikte ABD, Almanya, Arjantin, Avustralya, Bulgaristan, Çad, Çin, Danimarka, Gabon, Gürcistan, İran, İspanya, İsveç, Japonya, Macaristan, Mauritius, Nepal, Rusya Federasyonu, Sırbistan, Slovenya, Ukrayna, Uruguay, Yeni Zelanda, Zimbabwe’den çocukların resimlerine ev sahipliği yaptığı bu güzel etkinlikte ülkemizi temsil eden çocuk ressamlar; Ali Eşref Büte, Hanzade Alya Hacıoğlu ve Kaya Leon Yanar.

Etkinliğin Türkiye Koordinatörü, ressam Özlem Kalkan Erenus, “Salgının güçleştirdiği koşullar altında Haziran 2020’de başlayan Kıtalararası Çocuk Sanatı Sergileri, bu yıl üçüncü kez dünya çocuklarının resimlerini yan yana getiriyor. Dilerim önümüzdeki yıllarda çocuklarımız resimlerini kendi elleriyle sergi alanına götürüp dünyanın her köşesinden kardeşleriyle kucaklaşabilirler” diyor ve sergiye katılan tüm çocukları Nazım Hikmet’in eşsiz dizeleriyle selamlıyor…

Dünyayı verelim çocuklara hiç değilse bir günlüğüne
Allı pullu bir balon gibi verelim oynasınlar
Oynasınlar türküler söyleyerek yıldızların arasında
Dünyayı çocuklara verelim
Kocaman bir elma gibi verelim sıcacık bir ekmek somunu gibi
Hiç değilse bir günlüğüne doysunlar
Bir günlük de olsa öğrensin dünya arkadaşlığı
Çocuklar dünyayı alacak elimizden
Ölümsüz ağaçlar dikecekler

-Nazım Hikmet Ran

Etkinlikle ilgili tüm detaylar bu linkte:
www.inter-art.ro/childrenart/2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu