ETKİNLİKLERSERGİ

Dünya Çocuklarından Dostluk Sergisi

Nazım Hikmet’in dizelerinde “yedi yıllık yoldan kuş kanadıyla” gelir dostlar. Gözümüzün dilinden anlayan, elimizin sırrını bilendir onlar…

Dünya Çocuk Günü kutlamaları çerçevesinde Inter-Art Sanat Vakfı tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Kıtalararası Çocuk Sanatı Sergisi’ne 19 ülkeden 101 çocuk ARKADAŞLAR konulu resimleriyle katıldılar.

Uzakları yakın eden dostluğun güçlü ve güç veren sesini duyurmak için, dünya çocuklarını bir olmaya davet eden bir sergi açıldı geçtiğimiz günlerde, Romanya’nın adı sanatla birlikte anılan Aiud kentinde.

30 Mayıs 2024 günü Inter-Art Sanat Galerisi’nde, Vakıf temsilcileri, Aiud’lu çocuklar ve çok sayıda sanatseverin katıldığı renkli bir törenle açılan sergide; ABD, Almanya, Arjantin, Avusturya, Bulgaristan, Çin, Danimarka, Etiyopya, Japonya, İran, Lübnan, Mauritius, Moldova, Namibya, Romanya, Rusya Federasyonu, Sırbistan, Türkiye ve Uruguay’dan çocukların yaptığı resimler yer alıyor.

Dünya Çocuklarından Dostluk Sergisi

Inter-Art Vakfı Sanat Yönetmeni Ioan Hadarig sunuş metninde “sergi eşsiz bir kültürel evrendir” diyor ve gençlerin ürettiği eserlerin yer aldığı bu sergiyi “samimiyetin dünyasına, arkadaşlığa yeni boyutlar kazandıran bir dünyaya yapılan yolculuk” olarak tarif ediyor.

Inter-Art Vakfı Başkanı Stefan Balog ise sergiyle ilgili düşüncelerini paylaşırken, “değerlerin giderek yok olduğu, giderek insanlık dışı hale gelen” bir dünyada, dostluğun “sürekli bir kesinlik” olma özelliğini koruduğuna ve “en içten haliyle, çocuk ruhundan yansıdığına” dikkat çekiyor.

Dünya Çocuklarından Dostluk Sergisi

Etkinliğin Türkiye Koordinatörü, ressam Özlem Kalkan Erenus, sergide ülkemizi temsil eden her biri dört yaşındaki çocuk ressamlarımız Eymen Ali Değerli, Liva Uysal, Melodi Nora Türeyyen, Meva Kahraman ve Öykü Öztürk’ü kutladığı açıklamada, “çocukların sanatla ve sevgiyle güzelleştireceği yarınlara tüm kalbiyle inandığını” dile getiriyor.

Etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgiye ve sergi kataloğuna www.inter-art.ro/childrenart/2024/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Dünya Çocuklarından Dostluk Sergisi

LÖSEV, Çocuklarda Kanser Vakalarının Artışına Dikkat Çekti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu