KENT & MİMARİ

Dünyanın En Ünlü 10 Köprüsü

Bir köprü belki de insanın yolunda yatan engellerin üstesinden gelme konusundaki kararlılığının en güzel örneğidir.

İşte bazıları zengin tarihlerinden bazıları ise muhteşem ve cesur tasarımlarından ötürü listeye dahil edilen 10 ünlü köprü:

#10 CHENGYANG KÖPRÜSÜ, 1912

Chengyang Wind and Rain Bridge
Chengyang Wind And Rain Bridge in Chengyang, China

Rüzgar ve Yağmur köprüsü, Çin’deki Dong halkı tarafından insanları köprüden geçerken kötü hava şartlarından korumak için inşa edilmiş köprüdür. Chengyang Köprüsü bu tipteki en büyük ve en bilinen köprüdür. Köprü çivi kullanılmadan ahşabın birbirine geçirilmesiyle inşa edilmiştir.

#9 Gateshead Milenyum Köprüsü, 2001

Gateshead Bridge
Gateshead Bridge in Gateshead, England

Tyne Nehri üzerine inşa edilmiş olan Gateshead Millennium Bridge, bir yaya ve bisikletçi köprüsüdür. Gemilerin altından geçebilmesi için eğimli yapılan dünyanın ilk ve tek köprüsü.

#8 Kapell Köprüsü, 1994

Chapel Bridge, Swirzerland
Chapel Bridge in Lucerne, Switzerland

Kapell Köprüsü (Almanca: Kapellbrücke), İsviçre’nin Luzern şehrinde, Aare Nehri’nin kollarından Reuss Nehri’nin üzerinde bulunan ahşap yapımı kapalı köprü. 1333 yılında Luzern şehrini savunmak amacıyla yapıldı. 17. yüzyılda çizilen Luzern’ın tarihini anlatan tablolar bulunmaktadır. 1993 yılında meydana gelen yangın ile tabloların büyük çoğunluğu yandıysa da tekrar yapıldı.

#7 PONT DU GARD Köprüsü, 1. YY

Pont du Gard
Pont du Gard in Gard, France

Pont du Gard Romalılar tarafından bugünkü Fransa’nın güneyinde inşa edilmiş olan bir su kemeridir. Languedoc-Roussillon bölgesinde Gard ilindedir. 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir. Uzun yıllar Pont du Gard’ın Augustus’un evlatlık oğlu ve yaveri Marcus Vipsanius Agrippa tarafından MÖ 19 yılı civarlarında yaptırıldığı düşünülmüştür. Ne var ki yeni yapılan kazılar inşaatın 1. yüzyılın ortalarında gerçekleştiğini ortaya koymuştur. Gardon nehrinin vadisi üzerinden su taşımak üzere tasarlanan Pont du Gard, Uzes yakınlarındaki pınarlardan Roma şehri Nemasus’a (Nimes) su taşıyan yaklaşık 50 km uzunluğundaki bir su yolunun parçasıydı. 34 cm/km’lik bir eğimi olan ve tamamında yalnızca 17 metre eğim yapan su yolu günde 20.000 m³ su taşıyordu.

#6 Danyang-Kunshan Köprüsü, 2010

Danyang-Kunshan Grand Bridge
Danyang-Kunshan Grand Bridge, Beijing-Shanghai, China

Çin’ın Jiangsu eyaletinde bulunan bir Demiryolu köprüsüdür. Köprü Danyang, Changzhou, Wuxi, Suzhou ve Kunshan kentlerinden geçmektedir. Pekin-Şanghay yüksek hızlı demiryolunun bir parçası olup 164.8 km uzunluğu ile dünyanın en uzun köprüsüdür. Köprünün inşaatına 2006 yılında başlanmış olup 2010 yılında tamamlandı ve 30 Haziran 2011 tarihinde açıldı. Köprünün inşaatı 4 yıl sürdü, 8,5 milyar dolara mal oldu ve 10 bin işçi çalıştı.

#5 Millau Viyadüğü, 2004

Viaduc de Millau, France
Millau Viaduct in Tarn Valley, France

Millau Viyadüğü, Tarn Nehri’nin bulunduğu vadiden geçen ve Millau ile Güney Fransa’yı birbirine bağlayan kablo destekli bir asma köprüdür. İnşaat mühendisi ve Mimar Norman Foster tarafından tasarlanan köprü dünyanın üzerinden taşıt geçen en yüksek köprüsü unvanına sahiptir. 343 metre yüksekliği ile Eyfel Kulesi’nden biraz daha yüksek ve Empire State Binası’ndan 37 metre daha kısadır. Köprü saatte 225 km. hıza ulaşan rüzgar hızına dayanıklı biçimde üretilmiştir. 14 Aralık 2004 günü açılış töreni gerçekleşen köprü iki gün sonra araç trafiğine açıldı. Köprünün kullanım süresi 120 yıldır.

#4 PONTE VECCHIO, 1345

Ponte Vecchio
Ponte Vecchio in Florence, Italy

Ponte Vecchio (Türkçe: “Eski Köprü”), Arno Nehri üzerinde bulunan, Floransa’nın en meşhur köprüsüdür. Nehrin en dar kısmında yer alan Ponte Vecchio 14. yüzyılda tamamlanmıştır. Köprünün üzerinde çok sayıda kuyumcu dükkanı bulunmaktadır. Köprünün ortasında Benvenuto Cellini’nin bronzdan bir büstü bulunur. 1117’de bir taşkın tarafından tahrip edildikten sonra taş olarak yeniden inşa edildi.

#3 Sidney Limanı Köprüsü, 1932

Sydney Harbour Bridge, Australia
Sydney Harbour Bridge in Sydney, Australia

Sidney Liman Köprüsü, Avustralya’nın Sidney kentinde bulunan bir kemer köprüdür. İnşaatına 1923 yılında başlanmış olup 28 Temmuz 1932 tarihinde açılmıştır.] Köprü, Sidney şehir merkezi ile North Shore arasında demiryolu, taşıt, bisiklet ve yaya trafiğini taşımaktadır. Köprünün, Port Jackson ve yakınlardaki Sidney Opera Binası ile birlikteki manzarası kentin ve Avustralya’nın simgesi konumundadır. Köprü, John Bradfield tarafından tasarlanmış olup tasarımı New York’taki Hell Gate Köprüsü’nden etkilenmiştir. Dünyanın altıncı en uzun kemer köprüsü olup 2012 yılına kadar da en uzun tek ayaklı köprüsüydü.

#2 TOWER BRIDGE, 1894

Tower Bridge, England
Tower Bridge in London, England

Tower Bridge (Türkçe anlamı: Kule Köprüsü), Birleşik Krallık’ın Londra şehrinde Thames Nehri üzerinde yer alan iki katlı bir açılır kapanır köprüdür. Yıllar boyunca, İngiliz başkenti nehir üzerinde kentin iki yakasındaki trafiği birleştirmiştir. Londra Kulesine yakın olduğu için “Kule Köprüsü” olarak adlandırılmıştır. 1894’te kullanıma açılan köprü, baskül köprü türü köprülerin en ünlülerinden biridir. Köprü yüksek seviyeden iki yatay yürüyüş yolu ve aşağıdan bir araba yoluyla birbirine bağlanmış iki kuleden oluşur.

#1 Golden Gate Köprüsü, 1937

The Golden Gate Bridge
The Golden Gate Bridge in San Francisco, U.S.

Golden Gate Köprüsü (Türkçe: Altın Kapı Köprüsü), Kaliforniya’daki San Francisco Körfezi’nin girişinde, Golden Gate Boğazı üzerinde bir asma köprüdür. Şu anda, dünyadaki en uzun yedinci asma köprüdür. Köprü uzunluğu 2,73 km, ayaklar arasındaki uzaklık 1,28 km’dir, yüksekliği 235 metreyi bulur. Taşıt trafiği için altı şerit vardır. Köprü, San Francisco’yu Marin County’nin kuzey bölgeleri ve daha seyrek bir yerleşim olan Napa ve Sonoma Valley ile birleştirir.

Gençliğin Sırrı: Otofaji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu