SANATTAN

DÜŞSEL BİR ÂLEM İÇİNDE BÜTÜNSEL HUZURA YOLCULUK…

BİRGRUPİNSAN Sanat Platformu’nun kuruluşunun 1. yılına denk gelen “Birinci Yıl Büyük Sergisi” resim, heykel, seramik, fotoğraf ve özgün baskı türünde eserlerle 3 Aralık 2018 Pazartesi günü Maltepe Belediyesi Türkan Saylan Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlere kapılarını açacak.

Tokyo, Paris gibi yurt dışında katıldığı grup sergilerde de sanatseverlerin beğenisini kazanan “ACAYİPİMSİLER” ile izleyenlere görünenin ve bizlere gösterilenlerin değil de onların ardındaki gizlenmiş asıl amaçları görmek gerekliliğini düşündürmeyi amaçlayan işler üreten Hakan Sarıhan, şimdi de görebilmek için kendimizi tanımaya yönelik içsel yolculuklar yapmamızı öneren “YOLCULUK” projesiyle bu sergide karşımızda. Sarıhan yeni resimlerinde daha farklı bir renk paleti kullanmakla birlikte yeni işlerinde de var olan tüy, göz, gaga gibi formlarla önceki çalışmalarına bağlantı yapmış ve görsel bütünsellik sağlamış.

Sanatçı yolculuk için “Modern çağın insanları olarak kendimizden bile uzaklaştığımız, baş döndürücü hız içinde zaman zaman durmamız ve kendimize gelmemiz, kim olduğumuzu ve ne yapmak istediğimizi hatırlamamız gerekmiyor mu? Kendi yapmak istediklerimizi yapmak ve kendi hedeflerimize doğru yol almamız bizi daha mutlu edecekken tam aksine çoğu zaman bize sinsice dayatılan başka hedefler için çalışıyor, içinde kayboluyor ve savrulmanın getirdiği akıl tutulmaları içinde buluyoruz kendimizi.” diyor.

Hakan Sarıhan resimlerinde kullandığı girdaplar, gözler, tüyler, mistik objeler ve çakra renkleri gibi elementlerle, herkesin zaman zaman durup, kendini sorgulayacağı yerlere gideceği içsel yolculuklara davet ediyor izleyenlerini. Renklerin objelerle harmanlanmasıyla yarattığı zaman ve mekândan bağımsız düşsel bir âlemi ve bu âlem içinde, kendi gerçeklerimiz içinde tek başımıza yol alırken tekrar keşfedeceğimiz bütünsel huzura hatırlatma yapıyor. Albert Camus’nun dediği gibi: ‘Yolculuk bizi kendimize geri getirir.’

Hakan Sarıhan, “YOLCULUK” konulu dijital kolaj ve manipülasyon tasarımlarımdan 4 baskı çalışmamla ilk kez bu sergide sanatseverlerin karşısına çıkmanın heyecanı içindeyim. İleri ki günlerde değişik tekniklerde ve farklı objeler üzerine uygulamakta olduğum bu çok severek yaptığım “yolculuğumu” izleyenlerin de beğeneceğini umuyorum.” diyor.

BİRGRUPİNSAN Sanat Platformu’nun “Birinci Yıl Büyük Sergisi” 25 Aralık 2018 tarihine kadar izleyicilerinin ziyaretine açık olacak.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı