KÖŞE YAZILARIYeşer Yelmez

‘İyileşme’ Sergisi Üzerine – Yeşer Yelmez yazdı…

Seramik sanatçısı Ela Esin’in, İstanbul’daki ilk kişisel sergisi İstanbul Concept Studio’da açıldı.

Ela Esin, eserlerinde heykel ve çanak form kullanarak “İyileşme” temasını görsel dil ve fırça darbelerinde dökülen renklerle izleyicisine anlatmak istemiş.

Ela Esin’e, “İyileşme nedir?’ sorusunu yönelttiğimde şunları söyledi:
“Burada anlatmak istediğim; yıkımdan sonra gelen bir iyileşme  ve herkesin kendine göre olan bir iyileşme süreci, yaralarını onarma süreci var.
Bu doğrultuda bana iyi gelen şeyleri düşündüm, bu konuda arkadaşlarımla sohbet ederek, çevremde yaşanılanları gözlemleyerek çıkarımlarda bulundum.
Mesela bana kedim çok iyi geliyor kendimi kedimle çizdim, sonra sarılmanın insanlara ne kadar iyi geldiğini ve bizleri nasıl onardığını düşündüm ve birbirine sarılan insanlar yaptım.
İyileşmenin altında yatan belki de en önemli etken sevgidir ve herkese hangi sevgi iyi geliyorsa, iyileşmek için ona sarılmalarını öneriyorum.”

Eserlerde teknik olarak, plaka ve sucuk tekniği kullanılmış. Özellikle sucuk tekniğinde ortaya çıkan belirgin ve katmanlı formların ortaya çıkması, iyileşme sürecindeki birlik olma duygusunu çok iyi hissettiriyor.

Çanaklarda ise canlı renkler kullanan Esin, “canlı renkleri çok seviyorum ve insanın ruhuna çok iyi geldiğini düşünüyorum bu yüzden çalışmalarımda canlı renkler kullanıyorum. Mesela iyileşmenin renginin “yeşil” olduğuna inanıyorum ve bu sebepten yeşili kullandım.” ifadesinde bulundu.

“İyileşme” seramik sergisini 1 Temmuz akşamına kadar Istanbul Consept Studio’da ziyaret edebilirsiniz.

Yeşer Yelmez
Sanat Yönetmeni

Ela Esin Kimdir?

1987 yılında Sinop / Ayancık’ta doğmuştur.
Sanat hayatına 2009 Dumlupınar Üniversitesi’nde başlayan sanatçı, 2014 yılında Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nü tamamladı.
Halen Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı Yüksek Lisans aşamasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu