ETKİNLİKLERSERGİ

Efsun Erkılıç – Createsla “Renkleri̇n Tefekkürü” Pi̇levneli̇ Mandarın Oriental Bodrum’da

Pi̇levneli̇, Efsun Erkılıç’ın ilk kişisel sergisine kapılarını açıyor. 5 – 26 Ağustos 2021 tarihleri arasında Mandarin Oriental, Bodrum’da izlenebilecek “Renklerin Tefekkürü” başlıklı sergi, ritüel ve rastlantının müzakeresini renklerin kontrollü infilakı üzerinden temsil eden eserlerden oluşuyor. Tümevarım düşünce yöntemini sembolizm ışığında ele alan Erkılıç’ın kompozisyonları, zahmetsizce ulaşılmış bir döngüsellik ve sorgulanmaya açık bir harmoniye işaret ediyor.

Mürekkebin kağıtla buluştuğu anı sıfır noktası kabul ederek renklerin kendilerine açtıkları yolları bu noktaya dönüş arzusunun yansıması olarak yorumlayan Erkılıç, çıktığı içsel ve bedensel yolculukların izlerini renklerin meditatif derinlikleri üzerinden eserlerine yansıtıyor. 

Erkılıç’ın resimlerinin arkasındaki yaratıcı süreç, pigment kullanımı ve teknik bakımından modern sanat akımlarından soyut ekspresyonizme selam gönderirken; porte sanatını gizli bir ilham kaynağı olarak tanımlaması dikkat çekiyor. Boya ve pigmentleri doğanın özel zümresine ait bireyler olarak resmederken övücü ve gerçekçi betimleme arasındaki çizgiyi nükteli bir şekilde bulanıklaştırıyor.  

Erkılıç sergiyi oluşturan eserlerinin her birinin aynı ritüeller ve teknik denemeler sonucu ortaya çıkmasına karşın birbirlerinden çok farklı süreç ve sonuçlara gebe olduğunu vurguluyor. İlk bakışta monokrom görünen fakat farklı pigment derinlikleri barındıran tablolar yoğunluk ve yüzey arasındaki karmaşık ilişkiye giriş niteliği taşıyor. Bu bağlamda her tabloya kendi içinde bir tefekkür oturumu olarak yaklaşan sanatçı, soyut düşünceden maddeselliğe ve yine tekrar soyut düşünceye uzanan bir sarmal yaratıyor.  

ŠKODA ve MG International Fragrance Company iş birliğiyle gerçekleşen sergi, haftanın her günü saat 10.00-22.00 arasında izlenebilir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı