ETKİNLİKLERSERGİ

Engin Konuklu, ‘Süreç’ İle Kültürpark’ta

Engin Konuklu’nun bellek ve belleğe dair edimler etrafında ilerleyen resimlerinden oluşan 7. kişisel sergisi “süreç” 2-30 Haziran tarihleri arasında İzmir Kültürpark Atlas Pavyon’da görülebilir.

Engin Konuklu’nun ‘süreç’ başlıklı sergisinde 10 yılı aşkın sürede oluşturduğu farklı tema ve akrilik (airbrush), füzen, yağlı boya gibi tekniklerden oluşan 140 resim yer alıyor.

Bireyin inandığı değerler üzerinde etki eden bir şüphe, sonucunda anıların köklerine inmeyi, geçmişe ve kimliğe dair bir düzenlemeyi gerekli kılabilir. Değişen kültürel ve siyasal anlayış aynı olgular üzerinde imgeler arası anlam geçişleri yaratabilmektedir. Bergson’un imge kuramı üzerinden Sartre, imgelerin ilk anlamlandırılışı ve sonrasında değişen benlik ile yeni görünüm kazanışını şu sözlerle ifade etmektedir; “Bir anıya çağrıda bulunmak, geçmiş bir imgeyi şimdiki zaman kılmaktır; ancak çağrıda bulunulan imge, ambara atılmış imgenin basit biçimde yeniden canlandırılması değildir…” (Sartre, 2017: 48).
Bergson, imge, anı gibi kavramları geçmişle olan bağdan çok şimdide ele almaktadır. Bu durum geçmiş anıların ve görüntülerin onları en son hatırlayışımızdan çok da uzak olmadığı fikrine benzemekte ve tüm yeni duyuş, düşünüş biçimiyle ilişkilenmektedir. “İmge şimdiki zamana ilişkin bir durumdur ve geçmişle tek ortak yanı da kaynaklandığı anı sayesindedir”
(Bergson, aktaran Sartre, 2017: 50).

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı