KÖŞE YAZILARIYeşer Yelmez

‘Güç Canavarlar Yaratır’ Sergisi Üzerine – Yeşer Yelmez yazdı…

Geçtiğimiz yıl Kanada ve Lüksemburg‘da düzenlenen sanat yarışmalarında ödül olan Sema Maşkılı’nın altıncı kişisel sergisi “Güç Canavarlar Yaratır” 4 Mayıs 2023 tarihinde Istanbul Concept Gallery’de izleyicisi ile buluştu.

Sanatçı, ‘Güç Canavarlar Yaratır’ serisi ile insanın güç, ego, üstünlük gibi içsel duygularını kimi zaman ise hayvani dürtüler çağrıştıran bedenlerle yorumluyor. Maşkılı’nın eserlerinde daha çok iç içe geçmiş ve bozulmuş beden formlarını görmekteyiz.

'Güç Canavarlar Yaratır' Sergisi Üzerine - Yeşer Yelmez yazdı...

Maşkılı, bu formlar üzerinden bizlere şu soruları sordurtuyor:
Güçlü olan mı?
Savaşa giren mi? Galip gelir?
Yoksa bütün bu şiddete, vahşete katlanmak zorunda kalarak direnen mi?

Sanatçı, bu soruların cevabını izleyicinin görmesini sağlayarak, kendi iç benliğinde muhasebesini yapıp cevap bulmasını istiyor. Hepimizin içindeki o ilkel dürtüleri kendimizin görmesini sağlayarak öz eleştiri yapmamıza da olanak tanıyor.

Ego, ilkel benlik, dürtüler içimizdeki güçle karıştığı zaman, elimize geçen gücü zaman içerisinde canavara dönüştürüp dönüştürmeyeceğimizi de bir nevi yansıtma metodu olarak ayna tutuyor.

“Güç Canavarlar Yaratır” sergisini Istanbul Concept Gallery’de 10 Haziran 2023 tarihine kadar izleyebilirsiniz. Sergi üzerine yaptığı açıklamalar için Istanbul Concept Gallery sorumlusu Esin Köz’e teşekkür ediyorum.

Yeşer Yelmez
Sanat Yönetmeni

'Güç Canavarlar Yaratır' Sergisi Üzerine - Yeşer Yelmez yazdı...

Seçimlerin Psikolojik Etkisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu