ETKİNLİKLER

Fanzineist Vienna Art Book & Zine Fair 2023 Başlıyor

2016’da Kadıköy’de bir fanzin (bağımsız fotokopi dergi) festivali olarak başlayan Fanzineist, sanat kitabı ve fanzin fuarı olarak Viyana´da uluslararası bir ölçekte devam ediyor.
29 ülkeden 130´dan fazla sanatçı ve yayıncının katılacağı Fanzineist Vienna Art Book & Zine Fair`in 2023 edisyonu, 26-28 Mayıs tarihleri arasında Viyana Güzel Sanatlar Akademisi`ne ait olan Atelierhaus Akademie der bildenden Künste Wien´de (Semperdepot) başlıyor.

Fanzineist Vienna Art Book & Zine Fair, her yıl düzenlenen uluslararası bağımsız yayıncılık etkinliği olarak sanat, tasarım, edebiyat, kültür icerikli sanat kitabı, dergi, fanzin ve bağımsız eserleri sunmayı hedefliyor.

Katılımcılar ve ziyaretçiler, fuara bizzat katılsalar da çevrimiçi olarak da, bağımsız sanat yayıncılığına yönelik yaratıcı ve tutkulu bir atmosferde kendilerini bulacaklar.

Fanzineist Vienna´da Present Books (Almanya), NFC Edizioni (İtalya), Teuntje Fleur (Hollanda), Post Fire Books (Fransa), Antenna Press (ABD), Irene Bonecrusher (İspanya), Verlag edition clandestin (İsviçre), requetemiau (Peru), Mariana y Raquel (Kosta Rika, Guatemala, Kolombiya) ve Vienna Zines (Avusturya) gibi dikkate değer isimlerin yanı sıra birçok sanatçı, fanzinci ve bağımsız yayıncı de yer alıyor olacak.

Fanzineist Vienna Art Book & Zine Fair 2023 Başlıyor

29’dan fazla ülkeden 110 fiziksel ve 20 online katılımcıyla, Fanzineist Vienna Art Book & Zine Fair, bağımsız yayıncılığa ilgi duyanlar için yeni eserler keşfetmek, benzer düşünen kişilerle tanışmak, alandaki en son trendler ve gelişmeler hakkında bilgi edinmek için platform sunuyor. Fuarda fanzinlerden, sanatçı kitaplarına, çizgi romanlardan grafik romanlara kadar çeşitli yayınları görmek mümkün olacak.

Bağımsız yayıncıların standlarının yanı sıra, Fanzineist Vienna´da sergiler, konuşmalar, konserler, atölye çalışmaları ve film gösterimi gibi çeşitli etkinlikler de gerçekleşecek. Bu etkinlikler, ziyaretçilere katılımcılarla etkileşime geçme ve sergilenen eserler hakkında daha fazla bilgi edinme imkanı sunacak. Bağımsız yayıncılık, sanat ve kültürle ilgilenen herkes için kapsamlı bir içerik sunacak olan Fanzineist Vienna, ayrıca hem fiziksel hem de online olarak uluslararası sanat kitapları ve zine sergilerine ev sahipliği yapıyor olacak.

Fanzineist Vienna Art Book & Zine Fair 2023 Başlıyor

Paralel etkinlikler kapsamında Justyna Doherty tarafından düzenlenen “about time” temalı atölye çalışması, Print-On / Tzu Nıng Chiang atölyesi, Marie Bonnin´ín Monotip ve Etching baskı atölyesi, söyleşilerden bazılarında ise process*in, mischen, Libri Finti Clandestini,  5x Letter Press, SC_NC/Spazienne, Outis ve Petronilla Records gibi kollektif ve yayınlar yer alıyor.

Fanzineist müzik sahnesinde ise; New Yorklu sanatçılar Ron Hutt ve Anna Novakov, dj Ueberparadis, Ali Rıza Fırat (Ohne Milch), Guy Bosch, internetband, TOAD, MAGNETİZER (Phantom Tapes), Markos Sotirios, Cem Erkmen (Wapi), Laikka (Dj Set), DJ DJust Benzes, Kobrakasino, LİQUİDinfinity, La Washa ve Michael Fischer gibi müzisyen ve dj`ler ziyaretçilerle buluşacak.

Ayrıca uluslararası bağımsız yayıncılar ve fanzin tarihi hakkında gösterimler ziyaretçilere sunuluyor olacak.

Fiziksel etkinliğin yanı sıra fuar, Youtube, Instagram ve Fanzineist.com web gibi farklı platformlarda da takip edilebilecek, bu yönüyle sanat kitabı ve fanzin severleri hibrit bir etkinlik ile k karşılaşacak. Girişler ise ücretsiz.

Fanzineist Vienna, Deniz Beşer ve Dayan Ozan Özoğlu tarafından düzenlenen kar amacı gütmeyen bir sanat kitabı ve fanzin fuarıdır.

Fanzineist Vienna Art Book & Zine Fair
26-28 Mayıs 2023

Atelierhaus Akademie der bildenden Künste Wien
(Semperdepot)

Ziyaret Saatleri:
26 Mayıs, 14:00 – 21:45 + After Party
27 Mayıs, 11:00 – 23:30
28 Mayıs, 11:00 – 19:00

Adres:
Atelierhaus Akademie der bildenden Künste Wien, Lehárgasse 6, 1060
Viyana, Avusturya

İşbirliği Partnerleri: Viyana Güzel Sanatlar Akademisi ve Wohlmut

Katılımcıların tam listesi; 
https://fanzineist.com/exhibitors-2023/

Daha fazla bilgi için:
fanzineist.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu