KÖŞE YAZILARIYeşer Yelmez

‘İyileşme’ Sergisi Üzerine – Yeşer Yelmez yazdı…

Akademisyen, sanatçı Itır Arat’ın “İyileşme” adlı kişisel sergisi 7 Aralık 2022 tarihinde Museum Kültür Sanat Pub ev sahipliğinde sanatseverlerle buluştu.

Serginin çıkış hikayesi sanatçının kendi hayatından gerçek bir kesiti sunmakta.

Yaşadığı sağlık sorunları nedeni ile sanatçının uzun süre yürüyememesi, yaşadığı zorlukları aşabilmek adına içe dönüş yolculuğu…

Bu yolculukta; içsel sorgulamalarla başlayan iç hesaplaşmalar sanatçıda insan olma, iyi insan olabilme, doğaya, hayvanlara ve erdemlere karşı bir empati kurup, içerisinde bulunduğumuz dünyayı, yaşadığımız zorlukları aşabilmek adına sanatın iyileştirici, birleştirici ve örnek olabilme halinin dışavurumu olarak adlandırabilir.

Sanatçı yaşadığı bu süreci “Benim çıkış noktam resimdi. “İyileşme” teması yalnız fiziksel olarak  iyileşme değildi, mental olarak, insan olarak daha iyi nasıl oluruzu içselleştirerek eserlerime aktardım” şeklinde  ifade etti.

Eserlerini kendi alanından uzaklaşmadan farklı disiplinleri bir araya getirip tekstil ve moda tasarımını resimle birleştirdi. Tuval üzeri jüt ipi ve farklı tekstil malzemeleri kullanarak, impastolu boya dokunuşları ile kendine has yorumlar katıp üretimlerini gerçekleştirdi.

Sergide her esere ait sanatçının kendi kaleminden dökülen dizeler yer almakta;

“ Hiç ol!
Sen, öyle bir hiç ol ki, yükte hafif pahada ağır.”

“ Bir ol!
Ahengi kainatın, seni fısıldasın”…

Sergi, 25 Aralık 2022 akşamına kadar Museum Kültür Sanat Pub / Eskişehir’de ziyaret edilebilir.

Yeşer Yelmez
Sanat Yönetmeni

Itır Arat Kimdir?

Lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Yüksekokulu Moda Tasarımı Bölümü’nde tamamladı. Aynı alanda, Portekiz’de bulunan “EscolaSuperior de Artes e Design” Moda Tasarımı Bölümü’ndeki eğitimini bitirdikten sonra İspanya’da yurtdışı stajını yaptı. Bunlara ek olarak, Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi ve İşletme bölümlerini tamamladı. Moda tasarımında marka konusuna odaklanan tezi ile yüksek lisans derecesi aldı. Sanat ve tasarımı bütüncül bir bakış açsıyla ele alan sanatta yeterlik tezinin son aşamadaki çalışmalarını sürdürmektedir. 2019-2020 tarihlerinde sanatta yeterlik tezi ile ilgili araştırma yapmak üzere YÖK Yurtdışı Araştırma Bursu ile Kanada’da araştırmacı olarak görev yaptı. Sanat ve tasarım alanlarında, üniversiteler tarafından düzenlenen çok sayıda ulusal ve uluslararası sempozyum, kongre vb. etkinliklerdeki karma sergiler ile sanat galerileri tarafından düzenlenen çeşitli sergilerde eserleriyle yer aldı. Araştırma görevlisi olarak görev aldığı Eskişehir Teknik Üniversitesi, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nde akademik ve sanatsal çalışmalarına devam etmektedir.

Şiir Girmeyen Eve Doktor Girer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu