SÖYLEŞİ

Fatih Çölgeçen: ‘Şiir Bestelerinin Azalması Şaşırtıcı Değil’

“Şarkı söylemek; bana neden yaşadığımı, ne için yola çıktığımı hatırlatıyor.”

Fatih Çölgeçen ile single çalışmaları sonrasında, yayımladığı ilk stüdyo albümü “Soğuk Uyku” nedeniyle, müziği ve şarkılarına giden yolda yaşadıkları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Oğuz Kemal Özkan / KitaptanSanattan.com

  • Bu dönemde albüm çıkarma cesaretiniz için sizi kutlayarak söyleşimize başlamak istiyorum. Albüm çıkarmak fikrinizden ve bu yoldaki yolculuğunuzdan bahsedebilir misiniz?

Teşekkür ederim😊 Aslında çok kısa bir zamanda ortaya çıkan bir fikir değildi. Üniversite yıllarından beri kendimi geliştirdiğim, bu işin mutfağında yer alan dostlarımdan müziğe ve müzisyenliğe dair bir şeyler öğrenerek kendimi hazırladığım uzun bir yolculuğun sonucuydu. Pandemi başlangıcına doğru giderek daha çok arzuladığım, belki de yoğun bir kaygı halinde karar verdiğim bir durumdu. Hem özel hayatımdan hem de yaşama dair gözlemlerimden ilham alıp yazdığım çok fazla şarkı birikmişti. Bir şekilde onları artık serbest bırakmak istiyordum. Yüklerimden arınmaya, hafiflemeye ve biraz daha insanların arasına karışmaya ihtiyacım vardı. “Soğuk Uyku” buna vesile oldu. Şarkı söylemek; bana neden yaşadığımı, ne için yola çıktığımı hatırlatıyor. Neden bir albüm çıkardın sorusunu nihayete bağlarsak; bıraktığım ya da çekindiğim tüm izleri geriye dönüp baktığımda görebilmek, unutmamak ve muhafaza etmek için sahici bir yer olacağına inandığım için başvurduğum bir sığınaktı.

  • Bir önceki sorumla bağlantılı olarak hem single hem de albüm yayımlama deneyimi yaşayan bir müzisyen olarak; devir gerçekten single devri mi, yine olsa yine albüm çıkarırım diyor musunuz?

Dönem maalesef single dönemi ama bence bir müzisyenin anlatabilecek sağlam bir hikayesi, hikayeler silsilesi varsa albüm yapmak her zaman olağanüstü güzellikte bir olay. Hayatı daha fazla deneyimleyebilirsem, hissettiklerimi insanlara aktaracağım öncelikli tercihim tabii ki yeniden bir albüm vasıtası ile paylaşmak olurdu.

  • Müzikal faaliyetlerinizde kendi bestelerinizin yanı sıra uyarlama yorumlarda da bulunuyorsunuz. Şiirlerden şarkı uyarladığınız çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Beni müzisyen olmaya iten ilk şarkım “Taş Parçaları” idi. Kıymetli şair Birhan Keskin’e ait bu şiir benim aynı zamanda ilk bestemdi. Dostum Emre Akbay ile bir haziran sabahında bestelemiştik. Bende yeri çok çok ayrıdır. Bazen yola neden çıktığımı unuttuğumda açıp dinlediğim, inadımı dirilten, diri tutan şarkıdır.
Şükür ki çok şanslıyım. Sabahattin Ali, Ülkü Tamer, Birhan Keskin ve Behçet Necatigil’in şiirlerini yorumlama ve besteleme şansım oldu.
Bu yılın ortasında Behçet Necatigil’in “Gece ve Yas” isimli şiirini sevgili dostum Şenol Coşkun ile besteleyip paylaşmıştık.

  • Sanki eskiden daha çok şiirden şarkı yapılıyordu. Bu belirgin azalmanın nedenleri sizce nedir?

Birçok nedeni var. Şiir okuma kültürünün zayıf olması, müzik endüstrisinin ısrarla vasat bile sayılamayacak müzisyenleri servis etmesi sayılabilir. Bu iki durum bir noktada zaten entelektüel kapasitesi düşük şarkıcıların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Güncele baktığımızda çok iyi şarkı sözü yazabilen müzisyen zaten az. Şiir bestelerinin azalması şaşırtıcı değil. Edebi açıdan donanımlı şarkıcıların popülerleşmesine, sektör içinde yer bulmasına bu sistem maalesef izin vermiyor.

Fatih Çölgeçen: 'Şiir Bestelerinin Azalması Şaşırtıcı Değil'

  •  Müzisyenlik dışında çalışan bir kişisiniz. İkisini bir arada yürütmek zor oluyor mu?

Eskiden sormuş olsaydınız zor değil derdim ama hayatımın fazlaca yorgun hissettiğim bir dönemindeyim. Hem iş hem müzisyenlik şu sıralar benim için çok zorlayıcı geçiyor. Ama takındığınız tavır bir süre sonra kaderiniz olur. Bir yol ayrımındayım. Olmam gereken, gerçekten sahici hissettiğim ve huzurlu olacağıma inandığım o hayat için en doğru tercihi yapacağım. Umuyorum ki benden daha nice şarkıyı dinleyebileceksiniz.

  • Bu yılın sonundayız, yeni yıl için Fatih Çölgeçen şarkıları hazır mı? Yeni şarkılarınız ve projeleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Çalışmalarımız devam ediyor😊 Yeni yılın ilk günlerinde anonim bir türkü yorumu ile yeniden sizlerle olacağım. Sonraki süreçte beste ve uyarlama yorumlarla hikayemi sürdürmeye, yaşadığımı hissedebilmek için şarkı söylemeye devam edeceğim.

  • Söyleşimize katıldığınız için teşekkür ederiz.

 Güzel sorularınız için ben teşekkür ederim😊

Maya Vakfı, Travmatik Çocukluk Deneyimlerine Odaklanıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu