KÖŞE YAZILARINasuh BektaşSANATTAN

Fazıl Say “Nâzım” Oratoryosu – Nasuh Bektaş yazdı…

İstanbul sanatseverlerin merakla beklediği Fazıl Say “Nâzım” Oratoryosu Volkswagen Arenada sahne aldı.

Fazıl Say öncülüğünde kurulan Nazım Hikmet Korosu ilk konserini Ankara Bilkent Odeon’da vermişti. Fazıl Say’ın ülkemize kazandırdığı sayısız değerlerin en anlamlısı, kurduğu Nazım Hikmet Korosu olmuştur. Fazıl Say “Nâzım” Oratoryosu Ankara’dan sonra Bodrum ve Turgutreis’de de sahne almıştı. Sanatseverler merakla “Nâzım” Oratoryosunun İstanbul’da sahne almasını bekliyordu. Konser tarihi ilan edilip, biletler satışa sunulunca birkaç gün içinde 5000 bilet tükendi. Sanatseverlerin yoğun ilgisi karşında Fazıl Say ve ekibi kayıtsız kalmadı. Hemen ertesi güne ikinci bir konser planladılar ve biletleri satışa çıktı. İkinci konser biletleri de aynı hızla tükendi. Yoğun ilgi devam edince üçüncü konser planlandı ve üçüncü konser biletleri de tükendi. İki gün içinde üç konser ve tam 15.000 kişi “Nâzım” Oratoryosunu dinledi. Bu büyük bir başarı, bu başarı için hem konseri düzenleyenleri hem de konsere gelen seyircileri kutlamak gerekir.

Konser nasıl başladı, nasıl bitti anlamadık, adeta büyülendik. Fazıl Say, piyanoyla adeta bütünleşiyor. Fazıl Say, piyano başında adeta bir şahin gibi, sahnede ki her notayı, her sözü, her hareketi izliyor ve piyanosuyla, bütün akışa yön veriyor. Fazıl Say sadece iyi piyona çalmıyor. O bir müzik dehası, onu sahnede izlerken bunu görmek mümkün. Kendisini müziğin ritmine kaptırırken bütün salonda onunla beraber müziğin ritmine kapılıyor.

Konserin anlatıcısı Genco Erkal, yılların usta sanatçısı, Nazım’ı en iyi anlatacak sanatçılarımızdan biridir. Müzik ve beden uyumu öylesine mükemmel ki, Nazım Oratoryosunu sözleri ve hareketleri öylesine mükemmel anlatıyor ki, adeta nefesimiz kesilmişçesine izledik. Yanında iki büyük ses Serenad Bağcan ve Güvenç Dağüstün sesleri ile Nazım’ın dizelerine can veriyorlar.

Nazım Hikmet Korosu ve Çocuk korosu, Nazım’ın yaşam ve insan sevgisinin birer ürünleri adeta. Gençliğin, çocukların, ustaların ve orkestranın sesi öyle güzel uyumlanmış ki, Nazım’ın yaşam sevgisini, bize çok güzel bir kompozisyonla sunuyorlar. Şef İbrahim Yazıcı, sadece orkestrayı yönetmiyor, dayanamıyor o da sesiyle katkı veriyor. Hareketleri öylesine içten ve öylesine etkileyici ki etkilenmemek mümkün değil.

İki günde, üç konserde varılan seyirci sayısı hepimize umut oldu. Nazım’ın düşünceleri binlerce kişinin kalbine girdi, yüreğinde kalıcı yer etti. Bu başarı başta Fazıl Say olmak üzere bu konsere emek veren ve katkı sunan herkese ait. Sanat adına çok güzel ve değerli iki gün oldu.

Nasuh Bektaş
Fotoğraf: Burcu Ergin

Fazıl Say, piyano
Genco Erkal, anlatıcı
Serenad Bağcan, solist
Güvenç Dağüstün, solist
İbrahim Yazıcı, şef
Nâzım Hikmet Korosu
Fazıl Say Festival Orkestrası
Çocuk solistler (İdil Bursa, Gökçe Çatakoğlu ve Çetin Özen )

Program

1. Bölüm Gençlikte I – Üç Selvi II – Açların Gözbebekleri III – Kerem Gibi

2. Bölüm Hapishanede IV – Diz Boyu Karlı Bir Gece V – Pazar VI – Ben İçeri Düştüğümden Beri VII – Yatar Bursa Kalesinde

3. Bölüm İnsan Üzre VIII – Hapisten Çıktıktan Sonra IX – Kız Çocuğu X – Hiroşima XI – Nerden Gelip Nereye Gidiyoruz?

4. Bölüm Memleket Üzre XII – Vatan Haini XIII – Şehitler XIV – Davet XV – Memleketim

Final XVI – Yaşamaya Dair

Başa dön tuşu