ETKİNLİKLERSERGİ

Ferhat Satıcı’dan ‘Sokağın Seyir Defteri’

19 Kasım – 20 Aralık 2022 tarihleri arasında Çanakkale Mahal’de yer alacak olan “Sokağın Seyir Defteri” sergisi Ferhat Satıcı’nın son 10 yıllık çalışma pratiğinden kesitler içeriyor.

Kamusal bilinç, travma ve  hafıza  hatlarını heykel ve anıtsallık kavramları etrafında yeniden çizmeye yönelen Ferhat Satıcı, uzun bir yolculuğun izlerini içeren defterlerini serginin merkezine alıyor.

Anıtsallık, heykel, gündelik hayat geçicilik ve kalıcı olma arasındaki gizli rotaları  görünür kılmaya çalıştığı sergide Satıcı konvansiyonel uğraşlar, el işçiliği ile sanatsal ve teknolojik pratikler arasındaki aralıkta, eserin oluşum ve gelişim aşamalarını gözler önüne seriyor. Zamanlar ve mekanlar arası bir coğrafyada ikonagrafik olan ile söylemsel olan arasında bağlar kurmayı deniyor. Kamusal kabus ve kaygı yönündeki yarığı oluşturan fay hattını öznel bir coğrafyada yeniden kurguluyor. Bu anlamda Satıcı toplumların akışkan dinamiği ile yer yüzünün jeolojik oluşumları arasındaki seyir defterini yazmaya çalışıyor.

Ferhat Satıcı'dan 'Sokağın Seyir Defteri'
Patikadan Çıkış, 3D baskı üzeri müdahale, 40x22x18 cm, 2022

“Sokağın Seyir Defteri” sergisi, kağıdın üzerine boyar malzeme ile bırakılan izle kentin sokaklarında yürüyerek geçirilen bir günün sonunda zihnimiz üzerinde, dağılan, karışan ve üst üste binen gördüğümüz manzaranın geçirgen etkisini görünür kılmaya uğraşıyor. Buharlaşan kamusallıkların sokakta bıraktığı izler uzun seneler halka hizmet ettikten sonra kızağa alınan bir şehir hatları vapuru gibi seyir defterinin açılmasını bekler. Bu anlamda sokakta edinilen nesneler, manzaralarla, ışıkla boyanan görüntü: öncülü su ile boyanan kağıtla, abidevi olan: travmatik ve gündelik olanla buluşur, böylece bir yapıtın köklerini içeren  heykel, video, suluboya, buluntu nesne, geleneksel ve çağdaş bir arada varlık kazanır.

Ferhat Satıcı'dan 'Sokağın Seyir Defteri'

Uzmanlar Organ Bağışının Önemini Anlattı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu