RESİMSANATTAN

GABRIELLE REEVES’den ‘İstanbul’un Elementleri’

Amerikalı sanatçı Gabrielle Reeves’in ‘İstanbul’un Elementleri’ başlıklı sergisi İstanbul Concept Galllery’de açıldı.

Sanatçı Gabrielle Reeves, “İstanbul’un Elementleri” başlıklı sergisinde İstanbul’un geleneksel yaşamı ile özdeşleşen sahneleri betimliyor ve bu sahneleri elementler teması ile (yer, hava, su, ateş ve eter) birbirine bağlıyor. Yaradılışın bu beş ana elementten oluştuğu önermesinden yola çıkan Reeves, modern dünyaya karşı verilen mücadelede anıları, gelenekleri ve eski eşyaları birer metafor olarak kullanıyor.

Sanatçı resimlerini şöyle anlatıyor: “Betimlemeler aynı zamanda İstanbul’da bir yabancı olarak benim buradaki zamanımı anlatıyor. Burada yerleşik biri ve fakat hala şehrin dışarıdan bir gözlemcisi olarak kendimi küçük deneyimler ve günlük yaşamın estetik güzelliği ile büyülenmiş olarak buluyorum.
Dar sokaklar arasına gerilmiş çamaşır ipleri, çaylar ve kahveler yudumlanırken edilen sohbetler, camlardan boş sarkıtılıp dolu çekilen alışveriş sepetleri, sokak satıcıları… Bu anlar benim için İstanbul’un ruhunu ve burada yaşayan insanların çevreleri ile olan ilişkilerini yansıtıyor. Bu resimlerde bu günlük sahneleri bağlamlarından çıkararak resme bakanın kendi kişisel deneyimleri ve hatıraları ile resimler arasında bağlantı kurmalarına olanak sağlıyorum; bunu yaparken her parçanın bütün ile olan ilişkisini değerlendiriyorum.
İstanbul’un Elementleri benim gözleme, geleneğe ve hatıraya olan tutkumdan doğdu. Bu eserler dev bir şehirdeki pratik çözümleri, sadeliğin güzelliğini ve Türk kültürünün bende yarattığı cazibeyi anlatıyor.”

Anılarınızı hatırlatacak, hatıralarınızı tekrar yaşatacak bu sergiyi 2 Kasım 2019 tarihine kadar İstanbul Concept Gallery‘de ziyaret edebilirsiniz.

Istanbul Concept Gallery
Tomtom Mah. Nur-u Ziya Sok. No:27/2
Beyoğlu/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu