ETKİNLİKLERSERGİ

‘Geçmişe Saygı Geleceğe Umutla’ İKL Karma Sanat Sergisi

İstanbul Kız Lisesi Sanat Grubu(İKL SANAT), okulun kuruluşunun 110. yılında “Geçmişe Saygı, Geleceğe Umutla” isimli bir karma sergiyi Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde açtı.

İstanbul Kız Lisesi‘nin kuruluşunun 110. yılında açılan “Geçmişe Saygı, Geleceğe Umutla” isimli karma sergi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi‘nde açıldı.

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Alper Özkan‘ın açılışını yaptığı sergide İstanbul Kız Lisesi mezunu amatör ve profesyonel ressamlardan oluşan 44 kadın sanatçının eserleri yer alıyor.

2020 yılında Feride Alev Burhanoğlu önderliğinde, Nur Yılmaz Sözeri, Filiz Usta, Çiğdem Savcı ve Esin Turşucu tarafından kurulan İstanbul Kız Lisesi Sanat Grubu(İKL SANAT), profesyonel ve amatör 52 kadın sanatçıdan oluşuyor. “Geçmişe Saygı, Geleceğe Umutla” isimli karma sergide İstanbul Kız Lisesi Mezunu olan 44 kadın sanatçının eserleri yer alıyor.

İstanbul Kız Lisesi Sanat Grubu adına Feride Alev Kurbanoğlu, sergi ile ilgili şunları söyledi:
‘İKL SANAT’ın ilk sergisi; pandemi döneminde sanal olarak Eskişehir Sanat Derneği web sitesinde “45 KADIN” adıyla açılmıştı. Daha sonra yine Eskişehir Sanat Derneği web sitesinde düzenlenen Uluslararası Online Yunus Emre Resim Heykel Sergisinde İKL SANAT olarak yerimizi aldık. Ve bu sergide yapılan yarışmada MİNYATÜR dalında HALİDE DUMAN arkadaşımız 1.lik Ödülünü aldı. Pandemi döneminde çok istediğimiz halde kısıtlamalar nedeniyle bir salon sergisi açmamız mümkün olamadı. Kısıtlamaların rahatlaması ile açılan sergi salonlarına yaptığımız başvurular ve zorlu mücadele sonunda geçmişe duyduğumuz saygı, geleceğe umutla okulumuzun 110.kuruluş yıldönümünde ilk salon sergimizle karşınızdayız. İKL SANAT olarak; Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığında; çağdaş  ve laik çizgimizle sanatımızla var olmaya devam edeceğiz.’

44 kadın sanatçının işlerini Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde, 2-17 Aralık tarihlerinde ve her gün 09.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi
İstiklâl Cad.Şahkulu Bostan Sok. No:2
(İsveç Konsolosluğu Yanı)
Beyoğlu – İstanbul

Sergiye katılan sanatçılar:

Belgin Şener Özgül / Betül Esen Demir / Çiçek Ersin / Çiğdem Savcı / Dilek Alibek Öztürk / Elmira Gülgün Sönmez / Esin Turşucu / Fatma Dilek Kökel / Fatma Nişancı Yıldırım / Feride Alev Burhanoğlu / Filiz Kınalı Kumdakcı / Filiz Usta / Füsun Dur / Gülden Işıksal Gökhan / Halide Duman / Halide Okumuş Şen / Handan Atılgan / Hülya Midilli Meier / İlksen Arzu Tomay Ungan / Jale Apaydın / Jale Uygaç Dolunay / Kadriye Ay / Kadriye Olgar / Melek Çile Ünsal / Nazan Batum Alpman / Nedret Yelkenci Acar / Nevin Özder / Nur Yılmaz Sözeri / Nihal Kaya Aras / Özlem Özdemir / Perihan Özdabak / Perinur Bayburt / Rezan Sezgin / Saliha Yavuz / Sedef Er Göztepe  / Semiha Duman / Semra Batum Yılmaz / Sevil Temizer Şener / Sıdıka Kocaoğlu / Songül Beyazgül Aslanoğlu / Yasemen Işık Sayılgan / Yasemin Dincer / Zehra Akyürek Derinöz / Ziynet Uzuner

İKL Sanat Hakkında

İKL Sanat, İstanbul’un ilk kız liselerinden olan ve günümüzde Cağaloğlu Anadolu Lisesi olarak eğitim veren İstanbul Kız Lisesi’nin (İKL); farklı dönemlerde eğitim almış, farklı mesleklerden 60 kadın mezununun bir araya gelmesinden oluşuyor. İKL Sanat, profesyonel ve amatör sanatçılar tarafından 2020’de kurulan bir sanat topluluğu olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı