HEYKELSANATTAN

GELECEĞE IŞIK TUTACAK ‘ULUS ANITI’ AÇILDI

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından İsmet İnönü Caddesi İstasyon Kavşağı’nda yapımı tamamlanan ‘Ulus Anıtı’ vatandaşların yoğun katılımı ile gerçekleştirilen törende açıldı. Anıtın Türk Ulusunun şanlı tarihinden kesitlerle geleceğe ışık tutacağını ifade eden Başkan Büyükerşen, anıtın ulusun ruhuna ve kalbine dokunan bir eser olduğunu vurguladı. 

Eskişehir’in en merkezi noktalarından biri olan İstasyon Kavşağı, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından tasarımı yapılan Ulus Anıtı ile buluştu. Belediye Başkanları, Milletvekilleri, Belediye Başkan Adayları ve binlerce Eskişehirlinin katıldığı tören ile açılışı gerçekleştirilen Ulus Anıtı, Eskişehir’in simgelerinden biri olacak.

Açılış töreninde Eskişehirlilere seslenen Başkan Büyükerşen, Ulus Anıtı’nın ortak değerlere ve bağımsızlık mücadelesine işaret ettiğini ifade etti. Büyükerşen, “Bu anıt, o şanlı tarihimizden kesitlerle gelecek kuşaklara yol gösterecek. Bu anıt sizlere, bu şehre, bu ülkeye çok şey söyleyecek… Ne yazık ki son dönemde, bilerek ya da bilmeyerek unutturulmaya ve değiştirilmeye çalışılan gerçek tarihimizin, ulusal kimliğimizin ve bilincimizin en önemli nişanlarından biri olacak. Bu anıtta hangi değerlerimizin öne çıkması gerektiğini, uzun bir süre düşündüm. Bu anıtın her bir kıvrımı, her bir ayrıntısı, çok uzun ve detaylı düşüncelerin, değerlendirmelerin ve tartışmaların sonucu ortaya çıktı ve vücut buldu. Bu anıtta yer alan her bir heykel, tarih boyunca hiçbir devlete, hiçbir güce boyun eğmemiş, kendi egemenliği ve bağımsızlığı üzerinde hiçbir güç tanımamış Türk milletinin şanlı tarihinin bir yansımasıdır. Bu anıt, benim Yılmaz Büyükerşen olarak Eskişehirime kazandırdığım en güzel eserlerden biridir. Bir şehirde yollar yaparsınız, binalar yaparsınız. O şehrin ulaşım, altyapı ve üstyapı eksiklerini tamamlarsınız. Bunların hepsi bir şekilde hayata geçer. Ancak bir ülkenin, bir milletin, bir ulusun ruhuna ve kalbine dokunmak hepsinden daha önemlidir. İşte Ulus Anıtı bu yönü ile de bizlere çok şey katacak” dedi.

“Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu bu ulus devletinin ayarlarıyla oynamayın”

31 Mart yerel seçimler ile beka sorunu ilişkisi kurulmasına şiddetle karşı çıktığını ifade eden Büyükerşen “Bizler, Türkiye Cumhuriyeti’ne sonuna kadar bağlı 82 milyon vatandaş olarak, bu ülkenin topraklarının bir santiminin bile saldırıya uğramasına, üzerinde hak iddia edilmesine asla izin vermeyiz. Ben inanıyorum ki, bu ülke günün birinde böyle bir saldırıya, böyle bir haksızlığa uğrarsa, parti, dünya görüşü, ideolojisi hiç fark etmez, her birimiz karşı çıkar, buna izin vermemek için canımızı ortaya koyarız. Çünkü bu vatan, hepimizin evidir. Hepimizin kalesidir. Buradan, bir ikaz mı dersiniz, bir öneri, ya da bir görüş mü derseniz, şunları da söylemek istiyorum. Bu ülkede, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ulus devletinin ayarlarıyla lütfen oynamayın. Bu ülkeyi, şıhların, şeyhlerin, tarikatların güdümüne sokmayın. Bunları yapmazsanız, bu ülkenin beka sorunu olmaz” dedi.

Başkan Büyükerşen figürlerin yapımında büyük emeği olan sanatçı Afşin Efsandiyari’ye teşekkür ederek plaket takdim etti.

Başa dön tuşu