ETKİNLİKLERSERGİ

Genco Gülan’ın Mermer Heykelleri Sergileniyor

Genco Gülan’ın mermer heykelleri, Ekim, Kasım ve Aralık 2021’de Halaskargazi Eczanesi’nde sergilenecekler.

Genco Gülan’ın yeni sergisinin başlığı: CaCO3 . Sanatçı reçeteyi en baştan yazıyor ve formülü başlığa taşıyor. Çağdaş Sanatçı heykellerini ilk defa bir Eczane’de sergileyecek. Sergide Gülan, sanatın iyileştirici gücünü vurgularken mitoloji ile çok farklı bir bağ da kuracak.

CaCO3 kısaltması mermerin kimyasal tarifinden geliyor ve açılımı Kalsiyum Karbonat olarak yapılabiliyor. Sergideki heykellerin tümü mermer ve yapıtlarda başka hiçbir malzeme kullanılmamıştır.

Serginin bize hissettirmek istediği şey ve de dolayısıyla alt başlığı da ‘Kutsal Şifa’. Bu kavram mermer deyince ilk aklımıza gelen imaj, form ve karakterlerle de ilişkileniyor. Genco Gülan mermer hakkında konuşurken kendi hayalinde canlanan şeyleri Mitoloji ile birleştiriyor fakat görüntüleri yontmak yerine kazıyor. İmgeleri yazıya döküyor.

Sergi için Gülan 11 Olympos tanrısını, tam kadro olmasa da, kendince bir liste haline getiriyor ve kendi Allstar takımını kuruyor. Heykeller de yaratım sürecinde formlarından, figürlerinden arınıp adeta beyaz bir geometrik prizmanın üzerine yansıyorlar, birer mermer kutuya veya ürüne (FMCG) dönüşüyorlar. Bu aşamadan sonra ortaya çıkan yapıtlar pop sanatı ile kavramsal sanat arasında gidip gelmeye başlıyorlar.

Doğal olarak, Gülan, çalışma sürecinde kavramsal sanatçı Walter de Maria’yı da On Kawara’yı da aklında çıkartmıyor. Yine meşhur Andy Warhol, Jeff Koons, Türkiyeli sanatçılardan da Ali Cabbar ve Neda Atar’ın isimleri Genco Gülan’ın çalışma notları arasında kendilerini gösteriyor. Ama sanatçı bu kez, mitoloji ve pazarlama iletişimi sloganları dışında, direkt referans kullanmıyor.

Genco Gülan, yapıtların üzerinde adeta markaya dönüştürmeye çalıştığı kendi ismi, imzası gibi her bir miti ayrı, ayrı birer nesneye (meta, ürün?) çevirmeye çalışıyor. Kutsal isimleri teker, teker barkoda çeviriyor. Mermer parçalar birer ilaç kutusuna dönüşürken tanrıların isimlerine pazarlamada sıkça kullanılan eklemeler geliyor. Tanrıları kutulara dönüştürüyor. Heykeller dönüşürken popüler kültür ve pazarlama iletişiminin söylemleriyle süsleniyorlar.

Sergideki yapıtların tümü hem el işçiliği hem de makineler aracılığıyla yontuluyor, lazer ile kazınıyorlar. Hiçbirinde boya veya başka bir malzeme kullanılmıyor. Tümünün ağırlıkları, gram cinsinden, üzerlerine yazılıyor. Heykeller, Eczane raflarında, ilaç kutuları ile beraber sergilenirken bir yerleştirmeye dönüşüyorlar.

Genco Gülan’ın CaCo3 projesi sanatçının, daha önce yine eczanelerde sergilediği Biometrik Resimler başlıklı serisi ile de ilişkileniyor. Sanatçının Biometrik Resimleri pandemi dönemi boyunca İstanbul, Ankara, İzmir ve Hatay şehrindeki eczanelerde sergilenmişti. Sanat Tarihçisi Mine Bican’ın proje ile ilgili kaleme aldığı yazılar Cumhuriyet Gazetesi ve Varlık Dergisi’nde yayınlanmıştı. Proje Hasan Bülent Kahraman’ın küratörlüğünü yaptığı ve 2017 yılında Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşen Gülan’ın Antik Gelecek isimli solo heykel sergisi ve sergi kapsamında yazılan sunuş yazısına da öykünüyor.

Ege Art’ Usta Sanatçı ödülü sahibi Genco Gülan, bu yıl düzenlenen Kore’deki Gangwon Trienali’nde de ülkemizi temsil etmektedir.

CaCo3, 2021 yılı souna kadar, Ekim, Kasım ve Aralık ayları boyunca ‘Halaskargazi Eczanesi’nde sergilenecektir. Sergi Açılışı 23 Ekim Cumartesi saat 16:00- 19:00 saatleri arasında olacak.

Halaskargazi Eczanesi
Halaskargazi Caddesi No:195 Şişli İstanbul.

Bilgi için:
(212) 224 24 70 / 0532 703 83 20
Yasemin Kahraman

Etiketler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı