ETKİNLİKLERGenel

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Kültürel Etkinlikleri

AKIN GÖKYAY: “MİLLİ MÜCADELEMİZİN BAŞLADIĞI GÜNDE, GENÇLERİMİZLE BİRLİKTE OLACAĞIZ”

6 kıta, 110 ülkeden 700’ü aşkın satranç takımını Başkentlilerle buluşturan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ile 18-22 Mayıs Müzeler Haftası dolayısıyla düzenledikleri kültürel etkinliklerle ziyaretçileriyle buluşuyor. 18 Mayıs Cumartesi günü Müzeler Haftası nedeniyle ücretsiz ziyaret edilebilecek Satranç Müzesi’nde rehberli turlar gerçekleştirilecek. Bu turlarda ziyaretçilere, satranç, satranç tarihi ve dünyanın dört bir yanından gelen satranç takımları hakkında farklı bilgiler aktarılacak. Aynı gün Müzede ücretsiz film gösterimleri de düzenlenecek ve ziyaretçiler “Akıl Oyunları” belgesel filmini “Müzede Film” programı kapsamında izleyebilecekler. Milli mücadelenin 100’üncü yıldönümünü kutlayacağımız 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda 19 Mayıs Özel Şan Konseri düzenleyen Satranç Müzesi, aynı gün, saat 13.00’te Martı Uçurtma Kulübü iş birliği ile ücretsiz uçurtma etkinliği de düzenleyerek bayram 7’den 70’e tüm ziyaretçileriyle kutlamayı amaçlıyor.

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Kurucusu Akın Gökyay, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı özel programı hakkında bilgi verirken Başkentlilere mesajını şu sözleri ile iletti: “Kültürel etkinliklerle dolu bir haftasonu bizi bekliyor. Müzemiz, 18 Mayıs Cumartesi günü Müzeler Haftası dolayısıyla saat 18.00’e kadar ücretsiz gezilebilecek. Aynı zamanda 18 Mayıs’ta Müzede tüm gün gösterimi yapılacak ‘Akıl Oyunları’ belgesel filmini de ziyaretçilerimiz izleme fırsatı yakalayacak. 19 Mayıs günü ise, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı Müzemizde coşku ile kutlayacak, Atamızı birlikte anacağız. Milli mücadelemizin başladığı bu şanlı günde, çocuklarımızla, gençlerimizle birlikte olmak bizi çok mutlu edecek. Spora, kültüre ve sanata olan değeri gelecek kuşaklara aktarmak için attığımız her adım ülkemize yaptığımız yatırımdır. Gençlerimiz, ülkemizin teminatıdır. Her şey onlar için.”

GENÇ SANATÇILAR 19 MAYIS’A ÖZEL KONSER VERECEK

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel şan konseri, Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde saat 18.00’de gerçekleştirilecek. Genç Türk bestecilerinden Mert Özdemir baritonda, Hande Uçar ise piyanoda misafirlerin kulaklarının pasını silecek.

Genç sanatçılar bayram özel konserlerine ilişkin şöyle konuştu: “Konserimizde birinci kuşak Türk bestecilerinden, günümüze kadar çok sayıda değerli sanatçının eserlerini sunacağız. 19 Mayıs gibi çok özel bir tarihte Cumhuriyet bestelerini değerli müzikseverlerle buluşturmak gurur verici. Biz sanatçılar, sanat okullarında eğitim alabiliyor, sanatımızı icra edebiliyorsak bunu Mustafa Kemal Atatürk’e ve vatan için canını vermiş şehitlerimize borçluyuz. 19 Mayıs Şan Resitalimiz onlara bir teşekkür mahiyetindedir. Atatürk gençliği olarak değerlerimize sahip çıkarak Türkiye Cumhuriyeti’nin değerli müzisyenlerinin eserlerini bugüne armağan ediyoruz. Bayramda buluşmak dileği ile…”

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı